Co je nového ve WordPress 4.9

Před pár dny (15.11.2019) vyšel nový WordPress 4.9 s kódovým označením Tipton, jazzového muzikanta William Lee Tiptna. Jedná se o druhou velkou aktualizaci tohoto roku a přináší toho celkem hodně.

Aktualizace

Podobně jako další velké (major) aktualizace se vám WordPress 4.9 sám nenainstaluje. Je nutné zajít do administrace a provést aktualizaci manuálně. Tedy pokud jste si v souboru wp_options.php nastavili automatické aktualizace pomocí:

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

tak už máte poslední verzi. Ovšem toto není doporučeno, protože na poslední verzi nemusí být připraveny všechny pluginy, které používáte.

Navíc velké aktualizace jako je tato obsahují hodně zásahů do jádra WordPress, takže byste měli pro jistotu provést zálohu jak jádra, pluginů, šablony a tak i databáze.

Co je nového

d

Vylepšené práce se šablonami

Pokud kliknete na Vzhled – Přizpůsobení, tak máte možnost upravit vzhled šablony. Některé šablony toho nabízejí více, jiné jen základní možnosti úprav. Ve WordPress 4.9 máte nově funkci na uložení konceptu úprav, podobně jako u příspěvku. Tedy pokud na úpravách pracujete můžete si uložit rozdělanou práci. Dále je možné nastavit si, kdy se mají úpravy na šabloně projevit, podobně jako u plánování příspěvku. Případně máte možnost někomu poslat odkaz na náhled šablony. Všechny tyto funkce pomohou s plánováním a nasazováním nového designu, který chcete spustit například na nějaký svátek (Vánoce, Velikonoce atd.)

Nový widget s galerií obrázků

Dočkali jsme se úplně nového widgetu, který umí vytvářet galerie z nahraných obrázků. Funguje naprosto stejně jako galerie v příspěvcích. Navolíte si obrázky, zvolíte jak mají být velké a jestli odkazovat na mediální soubor, stránku se souborem anebo nikam. Bohužel nedovolují vložit vlastní odkaz, což je škoda. Na druhou stranu na to už jsou pak pluginy.

Tlačítko mediální soubory v textovém widgetu

Textový widget dostal tlačítko “Mediální soubory”, což značně zjednoduší vkládání hlavně obrázků pro lidi, kteří neznají HTML. Takže po dvaceti letech si zase může každý dát na svůj osobní web legendární rotující zelenou lebku 🙂

Automatické nahrazování odkazů embed v textovém widgetu

Další velké vylepšení textového widgetu. oEmbed nyní funguje i u textových widgetů, takže můžete velice jednoduše vkládat do šablony například YouTube videa. Určitě se to hodí pro firmy na propagaci. Fungují samozřejmě i náhledy s WordPress články, což otvírá zajímavé možnosti.

Shortcode v text widgetu

Poměrně zásadní novinkou je možnost používání shortcode v text widgetu bez jakéhokoliv dalšího nastavování. Spousta pluginů, tak nemusí vymýšlet a řešit vlastní widgety, pokud chtějí zobrazovat speciální obsah i mimo texty příspěvků.

Nový editor

Pokud potřebujete upravit CSS kód šablony, tak od WordPress 4.9 vám s tím pomůže nový editor, který nejen zvýrazňuje syntaxi ale ukazuje i chyby. Tento editor se dá vypnout v Profilu Uživatele. Jinak nezapomínejte, že editovat originální šablonu není dobrý nápad, protože s každou aktualizací se vše přepíše a o změny přijdete.

Mimochodem ten našeptávač je super, občas se mi stává že si nemůžu vzpomenout jak se něco přesně jmenuje a tohle rozhodně pomůže.

Závěr

Samozřejmě je toho daleko více, ale většina se novinek je pro vývojáře. Mimochodem celé jádro WordPress by mělo být už kompletně připraveno na PHP 7.2. Na vývoji WordPress 4.9 se podílelo celkem 443 lidí, 185 z toho přispělo poprvé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *