Notifikace o výpadku webu na mobil přes UptimeRobot a Pushover

V minulém článku o tom jak si spravovat větší množství instalací WordPress jsem nakousl téma notifikací o výpadků webů na mobilní telefon. Slíbil jsem vám podrobný návod a tady je.

Pro monitorování dostupnosti použijeme službu uptimerobot.com, která je zcela zdarma a umožňuje sledovat až 50 webů. Frekvence testování je 5 minut. V případě že potřebujete rychlejší testování, tak je to možné za příplatek.

Dále budete potřebovat v mobilu aplikace Pushover, na kterou v případě výpadku pošle UptimeRobot upozornění. Ta vám pak zobrazí varování. Je ve verzi jak pro Android tak i iOS. Pozor aplikace je placená. Stojí cca 120 CZK. K dispozici je však 7 denní trial verze, kterou budeme využívat. Pak už bude jen na vás jestli si jí pořídíte.

Příprava Pushover

Stáhněte a nainstalujte si aplikaci Pushover z Google Play anebo Appstore.

 

Po spuštění aplikace si budete muset k aplikaci přiřadit zařízení a nějak si jej pojmenovat. Doporučuji použít název telefonu. Následně vám pro toto zařízení začne platit 7 denní zkušební lhůta. Tady také poprvé uvidíte uživatelský klíč.

Po založení účtu je třeba ověřit emailovou adresu na pushover.net. Ověření proveďte ideálně z počítače. Měli byste se dostat na tuto stránku:

 

Zelená šipka ukazuje na váš uživatelský klíč (User Key). Tento budete potřebovat zadat do UptimeRobot. Modrá šipka směřuje na zařízení, kde se budou notifikace zobrazovat.

Nastavení monitoringu na UptimeRobot

Po registraci na UptimeRobot kliknete na tlačítko v levém horním rohu s nápisem +Add New Monitor. Vyplňte formulář se stránkou, kterou chcete monitorovat. Zvolte monitoring přes HTTP(S). Standardně se neposílají hlášení nikam. Je třeba přidat kontakt

Klikněte na My Setting v horním menu administrace UptimeRobot.V pravé části je Alert Contacts. Klikněte na zelené tlačítko Add Alert Contact.

 

Objeví se vám menu, kde je nutné vybrat jakou formou chcete být upozorněni. Najděte Pushover jako je na obrázku:

 

Otevře se vám následující formulář. Do Friendly Name si napište pojmenování jaké uznáte za vhodné. Ideální je třeba Vypadky Notifikace. Do políčka Pushover User Key musíte vyplnit řetězec znaků, který jste získali po registraci do aplikace Pushover. Tento řetězec se nachází v administraci Pushover (viz. předchozí kapitola). Dostanete se k němu i kliknutím na Pushover’s website v dolní části formuláře (viz. obrázek níže).

 

 

Po vyplnění uživatelského klíče, je kontakt nastavený a připravený přijímat notifikace. Teď je nutné u každého monitorovaného webu, o kterém chcete dostávat notifikace, nastavit tento nově vytvořený kontakt.

Klikněte na horní položku Dashboard v menu UptimeRobot. V levém menu pak u monitoringu klikněte na ozubené kolečko. Objeví se nastavení monitoringu. Klikněte na položku Edit.

V pravé části pak v Select “Alert Contacts To Notifiy” zaškrtněte kontakt, kde máte nastavené notifikace a klikněte na modré tlačítko Save Changes.

Tím je vše hotové a pokud dojde k výpadku dostanete notifikaci na mobilní telefon prakticky okamžitě jakmile to UptimeRobot zjistí.

Závěr

Existuje více metod s využitím různých nástrojů jak notifikace dostávat. Věřím že si je představíme v dalších návodech.

Nakonec ještě jedno upozornění. UptimeRobot může v některých případech posílat oznámení o výpadku, ale půjde o planý poplach. Stane se tak například, když aktualizujete WordPress a web je dočasně ve stavu údržby. Samozřejmě pokud provádíte údržbu, tak o tom víte, ale u WordPress dochází k aktualizacím i automaticky. Dále některé hostingy v případě rozsáhlých DDoS útoků odstaví zahraniční návštěvnost. Často se vypne třeba návštěvnost z Asie a Afriky, ovšem když to nestačí může se vypnout vše mimo ČR/SR. Web tak může fungovat, ale UptimeRobot se k němu nedostane. V každém případě je dobré vědět, že se něco děje.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *