Zmizela mi z WordPress horní lišta administrace

V administraci (/wp-admin/) za běžných okolností vidíte postranní panel v levém rohu a lištu v horní části obrazovky (česky se nazývá navigační lišta). Navigační lišta vás také provází webem, pokud jste přihlášeni. Za určitých okolností se může stát, že vám horní lišta zmizí. Pokud se to stalo ukážeme si jak to vyřešit.

Administrační lišta se změnila na ikonky #

Toto je vlastnost šablony administrace, která reaguje na změnu velikosti obrazovky (takzvaný responzivní design). Při postupném zmenšování okna (obrazovky) se nejdříve zmenší levý panel, texty nahradí ikonky. Pokud se bude okno zmenšovat dále, tak zmizí úplně a s ním se horní lišta upraví. Texty jsou nahrazeny ikonkami a přibude takzvané hamburger menu (tři čárky nad sebou úplně vlevo).

Jedná se o zcela běžnou vlastnost WordPress. Šablona reaguje na aktuální velikost obrazovky, tedy data které jí posílá prohlížeč.

Lišta byla zakázána v administraci #

Pokud se lišta lišta zobrazuje v administraci, ale už ne na webu, je možné že jí máte zakázanou v profilu.

V administraci klikněte na Uživatelé – Profil. Podívejte se zdali je zaškrtnutý checkbox vedle Zobrazovat navigační lištu při prohlížení webu.

#

Poškozená šablona #

Jedním z vážných důvodů proč se nezobrazuje na stránce webu navigační lišta je, že vše není správně ukončeno. Konkrétně že v spodní části šablony není část kódu. Nejčastěji chybí funkce wp_footer(). Ta by se měla nacházet v souboru šablony footer.php v adresáři šablony.

Než se pustíte do opravy šablony je třeba ujistit se jestli to náhodou nedělá nějaký plugin. Nejdříve zastavte a vyprázdněně cachovací plugin. Následně jej vypněte. Pak postupně vypínejte jednotlivé pluginy.

Pokud to nezabralo zkuste přepnout na jednu ze základních šablon WordPress. V případě že se liště administrační lišta objeví, tak je problém opravdu v šabloně.

Opravit tento problém není jednoduché, ale můžete to zkusit. Buď přes editor ve WordPress (což není dobrý nápad) anebo přes FTP se dostaňte k souborům šablony. Vaše šablona bude v adresáři:

/wp-content/theme/nazev-sablony/

Nejdříve si udělejte zálohu šablony a pak projděte soubory. Zajímá vás hlavně footer.php. Zkuste se podívat zdali se v něm nachází funkce wp_footer(). Pokud ne dejte jí nad </body> (nezapomeňte že musí být mezi značkami PHP skriptu).

Pozor! footer.php se nemusí nacházet v child theme (odvozené šabloně). V tomto případě bude v souboru hlavní šablony.

Jestli jste vše vyřešili měli byste kontaktovat autora šablony. Jakmile totiž vydá aktualizaci, tak vaše změny přepíše.

Problém s pluginem #

Pokud byl problém s pluginem, tak je řešení o dost náročnější. Z nějakého důvodu totiž rozbíjí váš WordPress. Ujistěte se že máte poslední aktuální verzi pluginu, případě že o problému ví autor pluginu. On jej zná nejlépe a může chybu opravit. Nikdy nespoléhejte že už to hlásil někdo jiný.

Oprava cizího pluginu není nic jednoduchého a vyžaduje to dobré znalosti PHP. Základem je pustit si hlášení varování a chyb. Ve wp-config.php zkuste najít:

define('WP_DEBUG', false);

A změnit hodnotu false na true:

define('WP_DEBUG', true);

WordPress vám bude odteď zobrazovat varování a upozornění na případné chyby v kódu. Podle nich byste měli být schopni najít co se děje špatně. Se znalostmi PHP to pak i případně můžete opravit.