Flyer.cz
Znalostní báze chyb, problémů a návodů pro WordPress
Tato otázka se opakuje poměrně často. Rozhodnete se přestěhovat svoje webové stránky z jednoho poskytovatele webhostingu k druhému poskytovateli webhostingu. Složitě přehrajete data přes FTP, protože rychlost přenosu je často nějak prapodivně omezena, nahrajete dump databáze přes PHPmyAdmin, upravíte konfigurační soubory a úplně nakonec přehodíte nameservery u domény na nového poskytovatele. No a obsah je pořád stejný. Povedlo se? Jak to zjistit?
Pokud změníte nameservery starého poskytovatele na nového, neznamená to, že s dalším refreshem se automaticky dostanete na obsah nového hostingu. Může za to fungování DNS. Aby se ušetřili poměrně značné prostředky, tak se ukládají předchozí dotazy do cache.
Toto dočasné uložiště, které si pamatuje jaká doména směřuje na jaký server, se aktualizuje jednou za čas. Může to být 5 minut anebo třeba 48 hodin. Přeci jen takový Seznam anebo Facebook se nebude stěhovat každou chvilku a to samé platí i o vašich stránkách.
DNS cache přitom může být ve vašem internetové prohlížeči, počítači, routeru, serveru vašeho poskytovatele internetu a třeba i jeho poskytovatel. Pokud tedy změníte místo pobytu vašeho webu, tak u těch všech se musí aktualizovat DNS záznam.
Záznamy z DNS cache se samozřejmě dají i vymazat ručně.
U prohlížeče je to jednoduché. Většinou jej stačí vypnout a zapnout. U některých platí i CTRL + F5, prohlídnout si stránky v anonymním režimu anebo prostě vymazat soukromá data.
U počítače je to o trochu složitější, protože musíte použít příkazový řádek.
Tady je to model od modelu jiné. Většinou se tato varianta nachází někde v nastavení sítě (popřípadě WAN). Pomůže také “jemné” restartování (vytáhnout ze zásuvky na 10 vteřin).
Na většinu modelů také pomáhá místo přidělených DNS od poskytovatele internetu dát nějaké veřejné. Velmi dobré jsou Google DNS
S nimi neuděláte chybu. Navíc se aktualizují velice rychle.
Jediné řešení je zde nastavit na router anebo počítač DNS adresy Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4) anebo Open DNS (208.67.222.222 a 208.67.220.220). V případě, že se rozhodnete používat jakékoliv veřejné DNS ujistěte se, že pro důležitou internetovou komunikaci používáte zabezpečené připojení (HTTPS, FTPS, POP3S).
Základem je vědět, že jsou webové stránky na novém webhostingu. To se elegantně řeší dvěma způsoby. Jeden je vložení na server speciální soubor, který když zavoláte tak se zobrazí například IP adresa. V PHP to má na starosti $_SERVER[‘SERVER_ADDR’]; Existuje ale velice nepatrná možnost, že soubor bude natažen z nového webhostingu a zbytek webu pojede ze starého. Nikdy jsem se s tím nesetkal, ale prý jsou toho některé prohlížeče schopné.
Druhá varianta, která se používá je, že na hlavní stránku webu umístíte na novém hostingu nějaký kus kódu. Ideální je opět třeba zakomentovaná IP adresa.