Změna adresy WordPress přímo v databázi

Pokud jste změnili adresu (URL) vaší instalaci WordPress a nemůžete se pak dostat do adresáře s administrací existuje několik řešení. Dnes si ukážeme jak to napravit přímým zásahem do databáze pomocí phpMyAdmin. Hodí se například když nemáte přístup k webhostingu přes FTP.

Postup #

Nejdříve musíte zjistit, kde na hostingu mají phpMyAdmin. Tento nástroj vám umožní snadnější přístup k tabulkám databáze. Většinou na něj najdete odkaz přímo v administraci webhostingu, popřípadě v návodech či znalostní bázi.

Dále budete potřebovat přístupové údaje k databázi. Samozřejmě můžete si vygenerovat nové heslo, ale pak bude nutné toto nové heslo také upravit v souboru wp-config.php v instalaci WordPress.

Po přihlášení do phpMyAdmin uvidíte v levém sloupci seznam tabulek () anebo databází (). Tabulky se vždy nachází pod nějakou databází.

Dostaňte se k tabulce, které se jmenuje wp_options anebo něcojiného_options. Z bezpečnostních důvodů se totiž doporučuje místo wp_ použít nějaký vlastní řetězec.

Kliknutím na název tabulky se v pravém sloupci (spíše hlavní části obrazovky) objeví data uložená v tabulce. Pokud by se vám zobrazila struktura tabulky, tak klikněte na  Projít v horním menu..

V tabule uvidíte seznam nastavení (v sloupci option_name) a hodnot k nim (option_value). Někde na začátku (měla by být na druhém řádku) bude v sloupci option_name řádek siteurl. Klikněte na ikonku tužky u něj (upravit).

Nyní máte možnost editovat hodnoty v řádku. Upravte u option_value na správnou adresu. Musí tam být vše (http, lomítka atd.) Následně vše uložte kliknutím na tlačítko Proveď.

Nezapomeňte že adresa musí mít vše podstatné. Hlavně lomítko na konci a http://. Vyhněte se i diakritice a speciálním znakům.

Výsledek by měl být znát hned. I když je možné, že si něco uchová cache vašeho prohlížeče.

Další možná řešení #

Mimo zásahu do databáze se tento problém dá řešit i přes úpravu wp-config.php, function.php anebo .htaccess. Zvláště úprava wp-config.php je celkem zajímavá, protože v ní napevno “zakódujete” adresu webu.