Jak zjistit kdo si prohlíží mé WordPress stránky

Dorazila mi zajímavá otázka – Jak zjistit kdo si prohlíží mé stránky ve WordPress? Na první pohled to vypadá na jednoduchou odpověď. Prostě si tam dejte Google Analytics. Jenomže ten všechno nedokáže zachytit 😉

Google Analytics je externí kód, který se vkládá na webovou stránku. Pokud jej prohlížeč nezavolá, tak jste pro návštěvníka neviditelní. To se dá udělat například tím, že si zablokujete jakoukoliv komunikaci se servery Google Analytics, vypnete JavaScript anebo prostě použijete nějaké rozšíření do prohlížeče (například Ghostery).

To co potřebujete je měřit buď na úrovní webserveru anebo alespoň PHP. Z logů webserveru uvidíte naprosto všechno. Kdykoliv si nějaká IP adresa vyžádá stránku, tak se vše uloží do logů ať už mu webserver pošle stránku anebo chybu. Tyto logy jsou access.log a error.log. Vzhledem k tomu, že často zabírají poměrně dost prostoru, tak je ne každý webhosting poskytuje.

Jednodušší bude měření na úrovni PHP. V případě WordPress to prostě bude plugin. Osobně doporučuji Slimstat Analytics. Má dva módy jeden měří na úrovni PHP a další přes JavaScript. Potřebujete zapnout ten na úrovni PHP. Settings – Tracking Mode – Server.

Následně se začnou zaznamenávat naprosto všechny přístupy a to ještě před odesláním stránky uživateli.

Aktuální přístupy uvidíte na SlimstatsAccess Log. Většina budou různí roboti, kteří prochází váš web a stahují různá data. Jsou označeni ikonkou pavouka.

 

U lidí vidíte jaký používají operační systém, prohlížeč a jaké technologie mají povolené. Samozřejmě i informace odkud přišli a co si právě prohlížejí. Pokud dovolíte sbírat WP Slimstats delší dobu informace, tak dokáže z historie poskládat profil uživatele a spárovat si jej třeba s příspěvky. Místo IP adres pak uvidíte jména.

Díky těmto informacím víte kdo si prohlíží vaší stránku, odkud zhruba je (podle IP) a s historickými daty i co jej zajímá.

Samozřejmě identifikace konkrétního člověka, který není přihlášen, například napříč weby je složitější. IP adresa se může měnit, stejně tak i zařízení, které používá. Na druhou stranu to není úplně nereálné. I nepřihlášení lidé mají určitý vzor chování. Ale to už je trochu komplikovanější a není to úplně to v čem bych se vyznal.

Když už jsme u toho sledování nepřihlášených lidí, zkuste kouknout na projekt Panopticlick. Zabývá se jak unikátní je aktuální nastavení vašeho prohlížeče.