Jak zjistit kde doména hostuje

Pokud chcete zjistit, kde doména hostuje existují dva velice jednoduché a rychlé způsoby.

Podle záznamů z whois #

Nejčastěji se využívají data z whois záznamu domény, protože zjistíte i menší poskytovatele webhostingu, kteří si často pronajímají servery u větších poskytovatelů.

Pokud využíváte operační systém Linux, tak můžete přes konzoly využít přímo příkaz whois. Uživatelé Windows mají smůlu a musí se spolehnout na služby třetí strany – například who.is. Po zadání domény uvidíte její whois záznam. To co nás zajímá jsou nameservery.

whois-nameservery

Například podle výše uvedených záznamů se dá dohledat, že doména je nasměřovaná na nameservery společnosti WEDOS.

Zjištění kde doména hostuje podle IP adresy #

Pokročilejší webmástři umí spravovat svůj vlastní server. Vzhledem k cenám VPS, které jsou dnes často sehnatelné i za 50 Kč, se s tímto případem můžete setkat poměrně často. Pro webmástra s dostatkem znalostí není problém vytvořit si vlastní DNS servery, které si může nasměřovat například na doménu, kterou zrovna prověřujete.

Místo webhostingu, tak budeme hledat vlastníka IP adresy na které doména běží. Můžeme využít příkazový řádek anebo opět službu třetí strany.

Nejjednodušší bude použít příkaz ping a dát za něj název domény. Můžeme použít i nslookup název domény.

ping-domena

V případě že server zakázaný příkaz ping tak se dozvíme IP adresu. V tomto případě to je 95.168.206.193.

Opět využijeme službu who.is a zadáme do ní nalezenou IP adresu. Z výpisu zjistíme, že rozsah 95.168.206.192 – 95.168.206.223 patří společnosti EBOLA Czech s.r.o..

Popravdě to jde vyřešit i elegantněji (rychleji), ale tento způsob je asi nejjednodušší a dostatečně názorný.

Závěr #

Můžete si pohrát i s funkcí nslookup, pomocí které můžete například zjistit jaký název přiřadili technici vašeho webhostingu serveru, na kterém běží vaše stránky. Více informací se dozvíte přímo v nápovědě od Microsoft.