Flyer.cz
Znalostní báze chyb, problémů a návodů pro WordPress
Dneska bych se s vámi rád podělil o zkušenosti a návod k pluginu UpdraftPlus Backup and Restoration. Na tento plugin jsem narazil, když jsem hledal alternativu k mému oblíbenému Backup Scheduler. O co konkrétně šlo. Potřeboval jsem jednorázově zazálohovat jeden větší WordPress, řádově 500 MB dat a Backup Scheduler s tím měl problém. Na UpdraftPlus Backup and Restoration jsem narazil jako vhodnou alternativu právě pro větší instalace.
Plugin UpdraftPlus Backup and Restoration umí zálohovat na většinu cloudových úložišť (Google Drive, Dropbox, Amazon S3, rackspace, Microsoft One Drive a Open stack) a samozřejmě i FTP. Ve verzi zdarma najdete všechny potřebné nástroje pro běžné zálohování a obnovení ze zálohy.
V našem návodu se naučíme zálohovat přes FTP na úložiště Wedos disk, které dává společnost Wedos zdarma k jejich webhostingu NoLimit. Kapacita je 5 GB, což nám v pohodě vystačí na zálohy několik měsíců nazpět. Nebudu podrobně rozebírat založení Wedos disku, prostě si jej zřídíte v administraci u svého webhostingu a na email vám dorazí adresa serveru, login a heslo.
Nainstalujte si plugin UpdraftPlus Backup and Restoration a aktivujte jej. V Nastavení – UpdraftPlus zálohy pak klikněte na kartu Nastavení.
V první části si vybereme frekvenci zálohování. Soubory se běžně na WordPress mění jen v případě, že nahrajete nové obrázky anebo dojde k nějaké aktualizaci. Samo odhadněte jak často píšete nové články s obrázky anebo provádíte nějaké změny. V mém případě stačí zálohovat soubory 1x za týden. Počet uchovaných záloh spíše závisí na volné kapacitě, kterou máte k dispozici. Všechny soubory budou zabalené. Takže ve výsledku zaberou méně prostoru na disku.
Databáze se mění s každým novým komentářem, příspěvkem, změnou nastavení ve WordPress anebo novými daty, které nasbírá plugin. Záleží čistě na tom co používáte. Osobně jsem zvolil 1x za den.
Dále je třeba nastavit, co vše chcete zazálohovat. Spíše, co zálohovat nechcete. Například pokud máte 20 GB videí asi není potřeba je zálohovat každý den. Původní nastavení je zcela dostatečné a není třeba jej měnit. Je ale dobré o těchto možnostech vědět.
Možnost reportování se hodí zvláště pokud zálohujete větší množství instalací. Ideální je vytvořit si na reporty zvláštní schránku. Na tu si pak posílejte reporty a mějte přehled, co se podařilo a co ne. Dá se využít i doménový koš a filtry na emailu. Pak si je můžete ukládat do zvláštního adresáře. Tak to mám já a je to dobré a přehledné. Rozhodně reporty používejte.
V poslední části si zvolte druh zálohování. V našem případě používáme Wedos disk a zálohujeme na něj přes FTP. Stačí vyplnit název serveru, login (přihlašovací jméno) a heslo. Pokud na jedno úložiště ukládáte více záloh, pak je dobré využít adresáře.
Jestli vše funguje si ověřte přes Test FTP nastavení. Pokud proběhne v pořádku nic vám nebrání s uložením první zálohy.
Klikněte na kartu Současný stav a pak na tlačítko Zálohovat nyní. Provede se test a proběhne první záloha. Může to chvilku trvat, záleží na velikosti souborů. Uvidíte co se zálohuje a jak zálohování probíhá. V logu pak najdete i jednotlivé detaily podle úkonů.
Po kliknutí na Existující zálohy se můžete podívat jaké zálohy jsou k dispozici a popřípadě z nich obnovit obsah.
Plugin UpdraftPlus Backup and Restoration příjemně překvapil svou rychlostí i jednoduchostí. Vše máte nastaveno za pár minut a doposud jsem se nesetkal s žádným problémem a to jsem s ním zálohoval jak velké množství dat, tak i jednu velkou tabulku.
Co se týká nedostatků, tak v bezplatné verzi chybí možnost zálohovat na FTPS (šifrovaně) a vybrat si čas pro zálohování. Ovšem to už by si tento plugin pak nikdo nemusel koupit 🙂