Zálohování WordPress – UpdraftPlus Backup and Restoration

Dneska bych se s vámi rád podělil o zkušenosti a návod k pluginu UpdraftPlus Backup and Restoration. Na tento plugin jsem narazil, když jsem hledal alternativu k mému oblíbenému Backup Scheduler. O co konkrétně šlo. Potřeboval jsem jednorázově zazálohovat jeden větší WordPress, řádově 500 MB dat a Backup Scheduler s tím měl problém. Na UpdraftPlus Backup and Restoration jsem narazil jako vhodnou alternativu právě pro větší instalace.

Zalohovani-WordPress-UpdraftPlus-Backup-and-Restoration

 

Plugin UpdraftPlus Backup and Restoration umí zálohovat na většinu cloudových úložišť (Google Drive, Dropbox, Amazon S3, rackspace, Microsoft One Drive a Open stack) a samozřejmě i FTP. Ve verzi zdarma najdete všechny potřebné nástroje pro běžné zálohování a obnovení ze zálohy.

Jak na zálohování s UpdraftPlus Backup and Restoration #

V našem návodu se naučíme zálohovat přes FTP na úložiště Wedos disk, které dává společnost Wedos zdarma k jejich webhostingu NoLimit. Kapacita je 5 GB, což nám v pohodě vystačí na zálohy několik měsíců nazpět. Nebudu podrobně rozebírat založení Wedos disku, prostě si jej zřídíte v administraci u svého webhostingu a na email vám dorazí adresa serveru, login a heslo.

Nainstalujte si plugin UpdraftPlus Backup and Restoration a aktivujte jej. V NastaveníUpdraftPlus zálohy pak klikněte na kartu Nastavení.

nastaveni-zalohovani-UpdraftPlus-Backup-and-Restoration-01

V první části si vybereme frekvenci zálohování. Soubory se běžně na WordPress mění jen v případě, že nahrajete nové obrázky anebo dojde k nějaké aktualizaci. Samo odhadněte jak často píšete nové články s obrázky anebo provádíte nějaké změny. V mém případě stačí zálohovat soubory 1x za týden. Počet uchovaných záloh spíše závisí na volné kapacitě, kterou máte k dispozici. Všechny soubory budou zabalené. Takže ve výsledku zaberou méně prostoru na disku.

Databáze se mění s každým novým komentářem, příspěvkem, změnou nastavení ve WordPress anebo novými daty, které nasbírá plugin. Záleží čistě na tom co používáte. Osobně jsem zvolil 1x za den.

nastaveni-zalohovani-UpdraftPlus-Backup-and-Restoration-02

Dále je třeba nastavit, co vše chcete zazálohovat. Spíše, co zálohovat nechcete. Například pokud máte 20 GB videí asi není potřeba je zálohovat každý den. Původní nastavení je zcela dostatečné a není třeba jej měnit. Je ale dobré o těchto možnostech vědět.

nastaveni-zalohovani-UpdraftPlus-Backup-and-Restoration-03

Možnost reportování se hodí zvláště pokud zálohujete větší množství instalací. Ideální je vytvořit si na reporty zvláštní schránku. Na tu si pak posílejte reporty a mějte přehled, co se podařilo a co ne. Dá se využít i doménový koš a filtry na emailu. Pak si je můžete ukládat do zvláštního adresáře. Tak to mám já a je to dobré a přehledné. Rozhodně reporty používejte.

nastaveni-zalohovani-UpdraftPlus-Backup-and-Restoration-04

V poslední části si zvolte druh zálohování. V našem případě používáme Wedos disk a zálohujeme na něj přes FTP. Stačí vyplnit název serveru, login (přihlašovací jméno) a heslo. Pokud na jedno úložiště ukládáte více záloh, pak je dobré využít adresáře.

Jestli vše funguje si ověřte přes Test FTP nastavení. Pokud proběhne v pořádku nic vám nebrání s uložením první zálohy.

nastaveni-zalohovani-UpdraftPlus-Backup-and-Restoration-05

Klikněte na kartu Současný stav a pak na tlačítko Zálohovat nyní. Provede se test a proběhne první záloha. Může to chvilku trvat, záleží na velikosti souborů. Uvidíte co se zálohuje a jak zálohování probíhá. V logu pak najdete i jednotlivé detaily podle úkonů.

nastaveni-zalohovani-UpdraftPlus-Backup-and-Restoration-06

Po kliknutí na Existující zálohy se můžete podívat jaké zálohy jsou k dispozici a popřípadě z nich obnovit obsah.

Závěr #

Plugin UpdraftPlus Backup and Restoration příjemně překvapil svou rychlostí i jednoduchostí. Vše máte nastaveno za pár minut a doposud jsem se nesetkal s žádným problémem a to jsem s ním zálohoval jak velké množství dat, tak i jednu velkou tabulku.

Co se týká nedostatků, tak v bezplatné verzi chybí možnost zálohovat na FTPS (šifrovaně) a vybrat si čas pro zálohování. Ovšem to už by si tento plugin pak nikdo nemusel koupit 🙂