Jak na vlastní překlad WordPress

Jeden můj známý měl zajímavý nápad. Rozhodl se, že mu současný překlad WordPress do češtiny vůbec nevyhovuje a že chce vlastní moravský. Pokud pomineme, že tento nápad byl zrozen ve stavu značně veselé nálady a zřejmě nikdy nebude uskutečněn, tak může posloužit jako skvělá ukázka. Rozebereme si to pěkně postupně krok za krokem.

.po a .mo #

WordPress se velmi snadno překládá. Všechny překlady jsou uloženy v souboru .po (Portable Object ). Najdete v něm anglický originál a k němu český ekvivalent.

WordPress však se soubory .po nepracuje. Ty jsou určeny pro lidi. Musíte je exportovat do formátu .mo (Machine Object). S tím vám pomůže program Poedit, který nejen ulehčí překládání, ale umí také exportovat výsledek do .mo.

Jednoduše řečeno, překládáte jednotlivé položky v souboru .po a jakmile jste s překladem spokojeni vyexportujete je do formátu .mo.

Kde stáhnout český .po #

Abychom mohli začít budeme potřebovat český .po soubor. Ten si můžete stáhnout na stránce translate.wordpress.org/locale/cs/default/wp

Zde najdete překlady české komunity. WordPress má pro překládání vlastní nástroj GlotPress, pomocí kterého společnýma silami více lidí může přispět k překladům. Mimochodem dobrovolníků je stále nedostatek, takže pokud umíte anglicky a chcete pomoct, tak máte jedinečnou šanci zapsat se do historie WordPress. Například současná verze 4.6.x je přeložena jen z 81 %.

Ale nás zajímá moravština! Takže klikneme na poslední překlad 4.6.x. Sjedeme dolů do části s exportem a necháme si vyexportovat .po/.pot soubor.

predklad-wp-do-moravstiny-1

Stáhneme si soubor wp-4.6.x-cs.po.

Překládáme #

K překladu použijeme výše zmíněný Poedit. V podstatě jdeme jednu frázi za druhou a překládáme. Není na tom nic složitého. Stačí spousta trpělivosti.

predklad-wp-do-moravstiny-2

Výsledek pak musíme zkompilovat do .mo souboru.

predklad-wp-do-moravstiny-3

Nahráváme náš překlad #

Exportovaný soubor přejmenujeme na moravstina.mo a nahrajeme na server přes FTP klienta do adresáře

/wp-content/languages

Teď stačí jen s právy administrátora změnit jazyk v Nastavení – Obecné. Úplně dole je drop down menu, kde uvidíte nainstalované jazyky. Vyberte moravštinu a uložte nastavení.

predklad-wp-do-moravstiny-4

Gratuluji váš WordPress je moravský 🙂