Rozdíl mezi WordPress stránkou a příspěvkem

Table of Contents

Víte jaký je rozdíl mezi stránkou (page) a příspěvkem (post) ve WordPress? Na první pohled vypadají velmi podobně a přesto je mezi nimi mnoho podstatných rozdílů.

Stránka #

Původně byly stránky myšleny jako statické, obsahující informace, které časem nestárnou a jen jednou za čas je třeba je aktualizovat. U firemní prezentace by se na nich nacházela například otvírací doba, kontaktní informace anebo reference. Kvůli absenci data a času publikování se nenachází v RSS. Samozřejmě WordPress v databází datum a čas úpravy uchovává a lze jej vložit do šablony.

Stránky se většinou nacházely na adrese domena.tld/stranka/, zatímco jednotlivé příspěvky musely být tříděny například podle data – domena.tld/rok/mesic/den/prispevek/ anebo id domena.tld/id/prispevek/. WordPress měl totiž u domena.tld/prispevek/ problém s výkonem. Proto také u starších webů na WordPress vidíte delší URL. V současné době už si můžete používat jaké URL uznáte za vhodné.

Na stránkách se většinou nenachází komentáře, proto jsou také od verze X automaticky zakázané. Je třeba u každé stránky je manuálně povolit.

Stránky mají vlastní hierarchii. Jedna stránka může být nadřazena druhé, což u příspěvků nejde.

Nejdůležitější jsou však custom page. Stránky můžete roztřídit na různé druhy a každému druhu dát unikátní vzhled. Například můžete udělat stránky pro galerie, profily zaměstnanců anebo produkty.

Příspěvek #

Příspěvky jsou u magazínů a blogů nejčastěji používané pro psaní nových článků. Automaticky se řadí od nejnovějšího po nejstarší na domovské stránce. Tím jak jejich počet roste, tak jsou ty starší hlouběji a je náročnější se k nim dostat. Proto také existují rubriky (category) a štítky (tag), které můžete příspěvkům přiřadit. Podle nich pak lze příspěvky třídit. Je dobrým zvykem přiřadit příspěvku vždy jen jednu rubriku. Štítky nijak neomezujeme.

Vzhledem k tomu, že každý příspěvek má svůj datum a čas, je velice snadné je seřadit a pak dát do RSS kanálu, který mohou odebírat čtenáři. Ten se využívá k propojení se sociálními sítěmi (automatické sdílení) a odesílání novinek na email.

Příspěvky většinou mají otevřené komentáře, aby se k nim mohli vyjádřit čtenáři.

Na rozdíl od stránek existuje jen jedna varianta příspěvku, custom post se nepoužívá.

Závěr #

Obecně není limit na počet stránek ani příspěvků. Nemusíte se tedy bát, že vytvoření nadměrného počtu stránek místo příspěvků zpomalí váš web. Jde spíše o to, jakým způsobem se stránkami a příspěvky WordPress pracuje.