Rozdíl mezi přesměrováním 301, 302 a 307

S přesměrováním mezi adresami se běžně setkáváme každý den. Využívají se pro zkracovače URL, skripty, které počítají prokliky anebo jako náhrada za nenalezenou stránku (404). V současné době rozeznáváme celkem tři druhy přesměrování podle stavového kódu 301, 302 a 307.

301 – Permanent redirect #

Stavový kód říká prohlížeči, že stránka, kterou hledá byla natrvalo přemístěna na adresu kam vede přesměrování. Proto by jí už zde neměl více hledat.

Nejčastěji se tento druh přesměrování používá, pokud byl web přesunut anebo u preferované adresy. Například, když preferujete variantu domény bez www. Návštěvníci, kteří zadají www pak budou přes 301 přesměrováni na čistě doménu. Dále se takto přesměrovávají návštěvníci z HTTP na HTTPS, pokud nechcete, aby nezabezpečenou variantu používali.

Z technického hlediska se všechny dotazy pro stránku pokusí prohlížeč poslat stránce nové.

Vyhledávače berou 301 jako konečné přesměrování. Všechny odkazy, které cílovou stránku posilňovali odteď budou posilovat stránku na nové adrese. Po nějaké době se místo staré adresy začne používat nová.

302 – Redirect for undefined reason #

Stránka je z nějakého důvodu přesměrována na novou adresu. Dříve (u HTTP 1.0) se 302 používala pro dočasné přesměrování. Dnes k tomu už slouží stavový kód 307. HTTP 1.1 chápe 302 jako, že stránka byla nalezena (jinde) a server chce, abyste přešli na adresu kam vede přesměrování.

Pokud u přesměrování není stanoven stavový kód, tak všechna přesměrování jsou brána jako 302. Jedná se o defaultní nastavení. Na to si je třeba dávat pozor, pokud nechce zmást vyhledávače.

302 také říká, že si prohlížeč nemá ukládat data o ní do cache, pokud přímo neobsahuje Cache-Control anebo Expire v hlavičce.

Vyhledávače berou shodně 302 i 307.

307 – Temporary redirect #

Stavový kód 307 označuje dočasné přesměrování stránky (pouze u HTTP 1.1). Může sloužit například pro případ údržby anebo když je web přetížený. Prohlížeč novou adresu bere jen jako dočasnou.

Co se týká technického hlediska, tak všechny požadavky budou předány nové adrese.

Prohlížeče přesměrování 307 chápou jako dočasné. Stále budou zobrazovat starou stránku ve výsledcích vyhledávání. Při dlouhodobém přesměrování to však mohou začít brát jako nějakou chybu. Síla odkazů se přes 307 nepřenáší.