Pomalá administrace – problém s externími dotazy na servery třetích stran

Problémem analýzy pomalého načítání administrace WordPress anebo pomalého načítání WordPress jsme se zde zabývali už několikrát. Ve většině případů to však vyžaduje pokročilejší uživatelské znalosti, základy programování a vědět jak vlastně tento redakční systém funguje. Vyhodnocení dat také není něco jednoduché. Často mi to sem i píšete. Proto se dneska podíváme na jedno opravdu jednoduché řešení, které části z vás pomůže.

Dnes navážeme na článek Jak monitorovat vnitřní odchozí komunikaci, kde jsme pomocí pluginu Snitch našly podezřele dlouho trvající komunikaci se serverem třetí strany.

Ještě si to v krátkosti shrneme. Nějaké pluginy provádí komunikaci se serverem třetí strany, ale ten jim neodpovídá. “Ve vzduchu” tak visí prostředky potřebné na komunikaci. V horším případě čeká celá administrace na odpověď, která může trvat až do timeout. Řešením je samozřejmě takovýto plugin dočasně vypnout. Jenomže víme jak je to v reálu. Navíc placené pluginy a šablony používají výhradně aktualizaci přes třetí stranu, takže pokud jim nejde server anebo je problém někde mezi, může to dopadnout tak že pokaždé čekáte na timeout.

V případě problémem s aktualizacemi #

Ok teď k tomu řešení. Znáte plugin Disable All WordPress Updates? Jedná se o velmi nebezpečný plugin, který má za úkol blokovat jakékoliv aktualizace WordPress. Což sice není rozumné, ale v případě že má zrovna váš dodavatel pluginů/šablon výpadek tak jej oceníte. Stále můžete provádět aktualizace ručně. Jen o nich nebudete vědět, že jsou k dispozici.

Letecký mód pro WordPress #

Samozřejmě ve většině případů nedělají problém aktualizace. Je to nějaký plugin, který odněkud stahuje data. Je na čase objevit jedno z nastavení, které přepne váš WordPress do “leteckého módu” jako u mobilního telefonu. Zakáže mu posílat všechna externí HTTP requestů (volání).

Do wp-config.php vložte:

define( 'WP_HTTP_BLOCK_EXTERNAL', true );

Takto funkce se používá pokud potřebujete v klidu vyvíjet něco offline a nebaví vás sledovat chyby, kdy se snaží nějaký plugin anebo samotný WordPress někam volat. Pozor většina pluginů samozřejmě komunikovat se serverem třetí strany potřebuje. Ať už jsou to antispamové pluginy jako Akismet anebo bezpečnostní WordFence. Naprosto všechny tímto vyřadíte. Jim však můžete udělit výjimku.

define( 'WP_HTTP_BLOCK_EXTERNAL', true );
define( 'WP_ACCESSIBLE_HOSTS', 'api.wordpress.org,*.wordfence.com' );

Letecký mód je velmi mocný nástroj, kterým se dá řešit hodně problémů a do budoucna jim i předcházet. Samozřejmě se jim také dá spousta věcí pokazit 🙂