Flyer.cz
Znalostní báze chyb, problémů a návodů pro WordPress
Ve většině případů, když se objeví chyba 500 Internal Server Error, tak je to po nějakém vašem zásahu. Na 99 % za to může zásah do souboru .htaccess, který slouží k decentralizované zprávě konfigurace web serveru. Ovlivňuje chování nejen v adresáři, kde se nachází, ale i ve všech podadresářích. Jakýkoliv zásah do něj, tak vede právě k této chybě. Chybová hláška může být různá, protože každý správce serveru si jí může dle libosti upravit.
Tohle se občas stává při aktualizaci redakčních systémů, anebo spuštění nového rozšíření. Nejčastěji do dělají pluginy na cachování obsahu, úpravu vizuálně příjemnějších URL a bezpečnostní rozšíření. Pokud se tento problém vyskytne následkem takovéto činnosti, tak je řešení naštěstí poměrně jednoduché.
Připojte se k vašemu webhostingovému účtu přes FTP, najděte modifikovaný .htaccess a přejmenujte jej třeba na .htacces2. Následně hlavní stránku obnovte. Pokud vše funguje jak má, je třeba opravit .htaccess do původní podoby před chybou.
U WordPress je to poměrně jednoduché. Stačí kliknout na Nastavení – Trvalé odkazy a vybrat vhodnou variantu. Po zmáčknutí tlačítka Uložit změny dojde k vytvoření nového fungujícího souboru .htaccess. Je vhodné před tímto zásahem vypnout všechny pluginy.
Některé servery mají soubor .htaccess jako skrytý. Váš FTP klient tak musí umět skryté soubory vidět. Například v Total Commander stačí jednoduchá úprava nastavení. Klikněte na Konfigurace, vyberte Možnosti. V nově otevřeném okně klikněte na Zobrazení a zaškrtněte Zobrazovat skryté a systémové soubory.
Znovu se přihlaste přes FTP k vašemu webhostingu a soubor .htaccess byste měli vidět.
Občas se stane, že se začne chyba 500 internal server error zobrazovat i bez vašeho přičinění. Nestává se to moc často, ale může za tím být podobný problém.
Některé servery tuto chybu zobrazují pokud jim došla paměť. Jedná se spíše o výjimečnou záležitost, která potrápí majitele VPS. Běžně nakonfigurované servery, totiž používají jako výstup chybu PHP – Fatal error: Allowed memory size of … . Řešením je navýšení paměti v php.ini anebo přímo v PHP skriptu. Někteří programátoři to provádí prostřednictvím souboru .htaccess příkazem – php_value memory_limit xxM. Právě tohle může stát za chybou.
Za chybu 500 se mohou maskovat i ostatní chyby 5XX. Třeba 503 anebo ve velmi vzácných případech 504. To už je ale spíše pro nastudování error logu.
Zde je dobré si zkontrolovat zdali nedošlo k nějaké aktualizaci skriptů na pozadí. Zkuste se připojit k FTP a zjistit poslední datum a čas úpravy souboru .htaccess. Pokud se s ním nemanipulovalo za chybou může být server a zde pokud nejste jeho správcem nenaděláte. Samozřejmě můžete vyzkoušet postup s přejmenováním souborů .htaccess ať máte jistotu. V každém případě byste měli kontaktovat zákaznickou podporu.