Jak najít a opravit chybu – 404 Not Found

Stavový kód 404 Not Found (nenalezeno) se řadí mezi takzvané čtyřkové chyby 4XX. Ty jsou způsobené nějakou akcí, kterou vyvolal přímo návštěvník. V tomto případě zavolal stránku anebo soubor, který se na stránce nenachází. Problém je ovšem v tom, pokud za to tak úplně návštěvník nemůže. Například máme na stránkách mrtvé odkazy, které směřují na už neexistující stránky anebo se jedná o chybné odkazy.

Proč je třeba si chyby 404 hlídat #

Neexistující stránky mohou být v podstatě dvojího druhu v závislosti kam odkaz směřuje. Přímo na našich stránkách anebo na jiných webech. Zatímco vlastní stránky si více či méně hlídáme tak externí odkazy s rostoucím obsahem už není tak jednoduché kontrolovat manuálně. Zvláště pokud provozujete magazín anebo blog, kde jsou externí odkazy na zdroj prakticky nutností.

Chyby 404 jsou hlavně nepříjemné pro návštěvníky vašich stránek. Lepší je žádný odkaz než nefunkční. U interních odkazů to platí dvojnásob, protože v podstatě část vašeho webu se stává nefunkční – nedostupnou. Což zanedlouho poznáte i na návštěvnosti z vyhledávačů. Právě ty zrovna takto rozbité weby nemají dvakrát v lásce. Dokonce u Google při větším množství chyb 404 na webu, dostanete hlášení přes Google nástroje pro webmástry, kde jsou problémové stránky vypsané a Google počítá, že vše opravíte.

Jak si chyby 404 ohlídat #

Nejčastěji se využívají dvě metody. Jedna je právě využití Google nástroje pro webmástry a druhá pomocí online anebo offline software.

Google Nástroje pro webmastery #

Vše co prochází Googlebot, aby nasbíral data pro Google, zároveň i pravidelně kontroluje. Pokud nějaká stránka vypadne dozvíte se to z hlášení. Například krátkodobý výpadek některých stránek vypadá následně:

Google-Webmaster-Tools-zprava-o-chybach-404
Jak vidíte na obrázku, Google nástroje pro webmástry vás okamžitě informují o potenciálních chybách. V případě, že přetrvávají, tak vám dojde i email.

 

Tento test je zaměřen čistě na samotné stránky, které už dříve Googlebot procházel a byly v pořádku, ovšem dokáže detekovat i odkazy, které vedou na potenciálně neexistující stránky.

Google-Webmaster-Tools-chyby-na-strankach-404
Například na následujícím webu ukazuje stavové kódy 404 u smazané stránky, poškozené a také u náhledu.

Řešení od Google je jednoduché a rychlé. Stačí web ověřit a počkat na shromážděná data. Největším problémem je, že vše vidíte až zpětně.

Kontrolování pomocí software #

Pokud spouštíte nový web určitě byste jej měli nejdříve projít speciální software. Nejrozšířenější je Xenu’s Link Sleuth.Sice je už nějaký ten rok starý, ale dodnes se jedná o jeden z nejlepších programů na kontrolu odkazů všeho druhu. Dohledá i obrázky, javascript, css a jakékoliv další soubory, které se volají přímo z webu. Navíc dokáže otestovat i externí odkazy a přiřadit k nim stavový kód. Pomocí Xenu tak můžete dohledat i různá skrytá přesměrování, která nejsou na první pohled vůbec vidět.

Ovládání programu je velice jednoduché. Prostě zadáte URL a on se postará o zbytek. Je nutné ovšem brát ohledy na zátěž serveru. Jakmile jej jednou na stránku vypustíte, tak všechno poctivě projde, takže pokud používáte nějaký cachovací plugin, připravte se na to, že během chvíle se ke každé stránce vytvoří cache soubory. Zvláště u starších verzí tak může dojít k nadměrné zátěži infrastruktury (velké množství souborů, které zaberou i dost místa).

Závěr #

Každý majitel webu, by měl jednou za čas projet svoje stránky a zkontrolovat zdali jsou všechny odkazy funkční. Mimo výše uvedených důvodů, také můžete zabránit velice nepříjemným situacím, kdy odkaz na vašich stránkách může vést na doménu, která změnila majitele a teď se na ní objevuje nevhodný obsah.