Jak monitorovat dostupnost stránek

Většina hostingů vám slíbí anebo dokonce garantuje 99,99 % dostupnosti. To je takový běžný standard na českém trhu. To je v přepočtu něco přes 4 minuty výpadků za měsíc. U levnějších tarifů jsou hosteři většinou už skeptičtější a garantují 99,9 %, což je v přepočtu skoro 44 minut za měsíc. Když však dojde na výpadek často jejich monitory nic nezaznamenají. Jak tedy sledovat dostupnost?

Definovat samotnou dostupnost webu je náročnější záležitost. Například server se stránkami může normálně běžet, ale chyba bude někde na trase. Například dodavatel konektivity anebo klidně váš ISP. Určování viníka opravdu nemusí být jednoduché. Většinou si webhostingy hlídají pouze své servery, popřípadě konektivitu v datacentru, kde mají servery. Co je za ním už je nezajímá, protože to nakupují od provozovatele datacentra.

Samozřejmě nás ale zajímá zdali stránky jedou. Takže si musíme pohlídat celou cestu od návštěvníka až po server.

Externí služby #

pingdom-com-titulni-stranka

Mezi nejlepší služby na monitorování dostupnosti stránek patří pingdom.com. Jedná se o velice profesionální řešení, které monitoruje váš web nepřetržitě v intervalech po jedné minutě. Podle nastavení vám pak pošle informaci na e-mail anebo SMS. Služba je pro jeden web bezplatná. Monitorování probíhá podle potřeby z více datacenter a IP adres, takže nedochází k případnému zablokování fail2ban a podobně.

Pokud dojde k výpadku proběhne několik dalších testů, které mají určit příčinu a vyloučit případnou chybu. Minimálně z dvou datacenter jsou shromážděna data trasování (Traceroute), hlavičky (header) a dále aktuální obsah. Snadno tak poznáte zdali došlo k výpadku, problému na serveru (503) anebo se někdo v něčem jen hrabal (404).

uptimerobot-com-titulni-stranka

Další oblíbenou službou je uptimerobot.com. Ve verzi zdarma probíhá monitorování sice jen jednou za pět minut, ale zato můžete sledovat až 50 webů naráz, což je ideální například na sledování konkurence.

Služba monitoruje web z celkem pěti serverů ve třech lokalitách. Stahuje si hlavičku stránky. Když narazí na chyby 4XX anebo 5XX, je web následně otestován každých 30 vteřin. Po druhém neúspěšném testu dojde k zaslání varování na e-mail. Samozřejmě vše se dá individuálně nastavit. K dispozici je i API. Takže si můžete vytvořit svou vlastní variantu na testování.

Vlastní řešení #

Pokud umíte programovat a zvládnete obsluhovat VPS můžete si vytvořit svůj vlastní monitoring. Teoreticky k tomu stačí základní znalosti PHP (a umět pracovat s manuálem či najít dobrý tutoriál), MySQL (jestli chcete data i ukládat anebo lze vše zapisovat do logu) a CRON. Pomocí CRONu budete volat skript, který se pokusí stáhnout si hlavičku stránky na monitorovaném webu. Když vrátí cokoliv jiného než stavový kód 200, zapíšete chybu a pošlete upozornění třeba na e-mail. Pro lepší dohledání chyb můžete zkusit trasování. Podle něj lze dohledat zdali je chyba na serveru anebo někde na trase, což může pomoct i vašemu webhosterovi.