Jak vrátit WordPress do továrního nastavení

Pokud něco pokazíte na většině hardware, vždy se dá resetovat do „továrního nastavení“. Pak sice začínáte od začátku, ale nevhodné změny jsou pryč a vše funguje jak má. Nebylo by skvělé takto moct vrátit do původního stavu i WordPress?

Soubory jádra WordPress, šablony a pluginy #

Nejčastěji se začátečníci a často i pokročilí pouští do úprav šablon, pluginů a někdy i samotného jádra WordPress. Což není úplně ideální. U šablon byste měli používat child themes, protože při nejbližší aktualizaci budou všechny změny přepsány. Přepisování pluginů se opět u aktualizaci vystavujete nebezpečí s přepsáním, navíc odkládat aktualizace je nebezpečné z důvodu bezpečnostních záplat. Co se týká samotného jádra WordPress, do toho byste zasahovat neměli vůbec. Vždy to jde řešit přes vlastní plugin.

Ale dejme tomu, že jste se rozhodli pustit do objevování toho co WordPress umí. Základem by samozřejmě měla být záloha, před každou změnou. Existuje velké množství pluginů, které se o to postarají automaticky. V případě problémů pak lze nahrát zálohu.

Pokud nemáte zálohu, pak se dá postupovat následovně. U šablon, pluginů a jádra staženého z repozitáře WordPress.org využijte WordFence. Jedná se o bezpečnostní plugin, který výrazně zvyšuje zabezpečení vaší instalace. Má však jednu velmi zajímavou funkci. Umí skenovat soubory vaší instalace jádra WordPress, pluginů a šablon a porovnávat je s originálními verzemi v repozitáři WordPress.org. V případě, že se neshodují, tak vás upozorní na možný problém a navrhne jejich změnu za ty originální v repozitáři. Tato funkce slouží především na ochranu před škodlivým skriptem. Na druhou stranu dá se použít i k odstranění vašich úprav.

Tato metoda ovšem funguje jen u souborů stažených z WordPress.org. Pokud máte něco dělané na míru, tak nezbývá než přehrát upravené soubory originálem.

Databáze #

S databázi je to těžké. Na druhou stranu, kdo si hraje s databází už většinou ví, co tam provedl. Smazané data samozřejmě nezachráníte jinak než ze zálohy. Poškozené tabulky se opravují přes MySQL příkaz:

REPAIR TABLE `nazev`

Pokud došlo k nějakému přepsaní anebo změnám, tak se určitě bude hodit WordPress zabudovaný nástroj na opravu tabulek v databázi. Ten se aktivuje následovně:

Do souboru wp-config.php, ideálně hned na začátek, vložte řádek:

define("WP_ALLOW_REPAIR", true);

Pak navštivte URL: vašedomenae/wp-admin/maint/repair.php a zahajte proces opravy.

Oprava .htaccess #

Špatně fungující .htaccess většinou poznáte tak, že vám přestanou fungovat trvalé odkazy (pokud nepoužíváte první variantu). Jejich přepis má na starosti právě .htaccess a když je poškozený, tak se začnou objevovat chyby 500 anebo 503.

Soubor je nutné vygenerovat znovu. Navštivte v administraci část s trvalými odkazy. Vyberte si alternativu, která vám vyhovuje a dejte uložit.

Pokud to nezabere je nutné připojit se přes FTP a vložit do souboru originální nastavení:

# BEGIN WordPress
 <IfModule mod_rewrite.c>
 RewriteEngine On
 RewriteBase /
 RewriteRule ^index\.php$ - [L]
 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
 RewriteRule . /index.php [L]
 </IfModule>
 # END WordPress

Pozor jednotlivé pluginy si často zapisují do .htaccess vlastní pravidla. Bude třeba je vypnout a zapnout.