Optimalizace obrázků nejen ve WordPress

Na témat optimalizace obrázků ve WordPress najdete velké množství článků. Je určitě dobré si je přečíst, popřípadě alespoň prolétnout. Chtěl jsem vám dneska uvést několik praktických příkladů, které v nich ale většinou nenajdete 🙂

Je obrázek opravdu miniatura? #

Optimalizace obrázků není jen o samotných obrázcích, ale také o tom jak s nimi dále člověk pracuje. Je třeba si uvědomit, že dnes už WordPress používají i lidé, kteří mají základy práce s textovými editory. Často ani nemají ponětí i tom jak fungují obrázky. Takže asi nikoho nepřekvapí, že miniaturu či náhled obrázku prostě udělají tak, že jej opticky zmenší, respektive upraví rozměry. Výsledkem tak může být 50x50px velký několika megabajtový obrázek.

Nikdy nepodceňujte své zákazníky, dokáží vymyslet opravdu cokoliv. Nástroj tools.pingdom.com je vašim přítelem. Snadno odhalí velké soubory na stránce. 1 MB soubor při rychlosti 10 Mbps se sice stahuje “jen” 0,8 vteřiny, ale na tuto rychlost s mobilem jen tak nedosáhnete.

Je komprese a komprese #

Z různých návodů už jistě víte, že se dá obrázkům zmenšit velikost pomocí komprese. Zvláště znát je to u JPG. Tento formáte je v současné době stále ideální na běžné fotografie. Průměrné foťáky na mobilních telefonech dokáží udělat kvalitní snímky, které by se daly použít na plakáty. Jenomže na běžný monitor jsou až příliš velké. Nastupuje tedy program na úpravu velikosti. 10 Mp fotky jsou opravdu hodně pro běžný web, lidem stačí velikost, která se vleze na monitor.

Asi není třeba připomínat, že pokud použijete běžné kreslení ve Windows, tak je výsledek až o několik desítek procent větší. Naproti tomu program jako Photoshop anebo Gimp dokáží dělat doslova zázraky. Zároveň když už je budete používat rovnou můžete poupravit některé nedostatky.

Nespoléhejte se na nástroje, které máte v počítači vyzkoušejte nové. Nebojte se experimentovat. Optimalizované obrázky také nemusí být dokonalé. Pokud samotný obrázek není produkt, který chcete prodat, tak lidem nad ním nebudou trávit čas a hledat chyby. Právě naopak, bude je zdržovat.

Pozor na GIF #

U moderních blogerů letí animované gif soubory. Používá se ve všech odvětvích, takže se jim nevyhnete. Je si však třeba uvědomit, že tato zábava je jde nejen do velikosti, ale zvedá i nároky na prohlížeč, zvláště když jich je několik a pořádně velkých. Animace GIF je určená pro jednoduchou 8 bitovou grafiku, jako jsou emotikony o velikosti 16×16 pixelů. Nikdy nebyla určena pro přehrávání scén z filmů.

Podívejte se na následující GIF. Je krátký ale má 1,35 MB. Tři takové do postu a na 10 Mbitové lince se bude stahovat 3,24 vteřiny.

velky-gif

 

Naproti tomu MP4 má jen 0,453 MB. Téměř 3x méně. Navíc si můžeme vybrat jestli se má spustit na kliknutí, automaticky a přehrávat opakovaně. GIF oproti tomu může celkem automatickým spuštěním rušit.

 

Pokud i přesto hodláte GIF používat existují do WordPress pluginy, které vezmou první snímek animace a vytvoří z něj statický obrázek a po kliknutí načtou. Ušetříte tak uživatelům přenosy.