Jak obnovit smazané texty z internetových stránek

Zálohovat bychom měli všechno a dostatečně často. U WordPress je to navíc jednodušší protože má pluginy pro automatickou zálohu. Jenomže občas se stane, většinou z důvodu naší lenivosti, že zálohu prostě nemáme. Situace ale ještě není ztracena. Existují totiž způsoby jak získat ztracená data anebo texty zpět.

Záloha u poskytovatele hostingu #

Každý poskytovatel hostingu má zálohy pro svou potřebu. Hardware není nezničitelný a přijít o data zákazníků není nic příjemného. K takovýmto zálohám někdy poskytuje přístup přes nějaké automatické rozhraní, například získáte přístup přes FTP, a jindy si o zálohu musíte požádat zákaznickou podporu. Některé zvláště levnější služby jsou navíc zpoplatněné.

V každém případě pokud jste přišli o cenná data, zvláště skripty, zkuste se na provozovatele hostingu obrátit. Někdy může mít i data stará několik týdnů. Rozsah záloh a jejich dostupnost je také většinou součástí podmínek užívání služeb. Pokud potřebujete starší zálohu tak na nic nečekejte a urychleně kontaktujte svého poskytovatele hostingu. Vzhledem k tomu, že jim zabírají prostor mají omezenou životnost.

Smazané texty v cache vyhledávačů #

Velmi dobrým způsobem jak se dostat k právě smazaným textům je cache vyhledávačů. Jejich roboti prochází stránky a ukládají si jejich textový obsah pro budoucí zpracování. Pokud váš web navštěvuje GoogleBot pravidelně, často může mít uložené aktuální texty do několika minut. Jejich zpřístupnění však nemusí být okamžité.

U Google se ke cache dostanete následovně

  • Zadejte do vyhledávání info:http://doména.tld/adresa (prostě URL stránky)

  • Pokud se objeví výsledek, klikněte na první odkaz v nabídce pod výsledkem vyhledávání – Show Google’s cache of … anebo v české verzi Zobrazit záznam adresy … v archivu Google.

Zadáním příkazu info:adresa do Google získáme přístup nejen do Google cache
Zadáním příkazu info:adresa do Google získáme přístup nejen do Google cache
  • Měli byste vidět obsah stránky uložené v Google cache a datum pořízení.

  • Zkopírujte si co potřebujete.

Je ale třeba jednat co nejrychleji, protože Google cache průběžně aktualizuje.

Tato metoda je vhodná zvláště v případě, že si smažete právě publikovaný článek. Často je totiž článek v Google cache rychleji než proběhne vaše každodenní zálohování.

Velmi staré texty v Archive.org #

Služba Archive.org, také známá jako internetový archiv, je mezinárodní projekt, který vznikl v roce 1996. Účelem projektu je archivovat textový obsah celého internetu. V současné době množství archivovaných dat odpovídá 10 petabajtům, což je zhruba 150 miliard stránek.

Jednotlivé stránky jsou archivovaný v pravidelných intervalech, takže se můžete podívat jak váš web vypadal i několik let zpět. Frekvence ukládání jednotlivých stránek závisí na významnosti webu. Většina webů, tak má archivovanou jen titulní stránku. Ovšem s trochou štěstí tam najdete i jednotlivé podstránky, na které vede dostatek odkazů.

Archive.org neposkytuje ideální způsob zálohování, na druhou stranu je možné se dostat i k textům starým několik let.
Archive.org rozhodně neposkytuje ideální způsob zálohování, na druhou stranu je možné se dostat i k textům starým několik let.

Tento druh „zálohování“ není zrovna ideální. Na druhou stranu pokud se vrátíte k vašemu webu po několika měsících a zjistíte, že jej mezitím někdo smazal, je to prakticky jediná možnost jak získat data po takové době zpět.