Jak najít a opravit nefunkční odkazy po přesunu webu

WordPress anebo obecně jakýkoliv jiný web můžeme poměrně bezbolestně přenášet mezi hostingovými službami, ale nikdy jej nestěhujte mezi doménami. Zvláště projekty jako magazíny anebo encyklopedie, které obsahují velké množství absolutních odkazů. Pokud to uděláte tak se připravte na opravdu hodně moc práce a pořádné výkyvy ve vyhledávačích.

Absolutní vs relativní odkaz #

Absolutní odkaz obsahuje kompletní cestu, včetně domény. Funguje za všech okolností. Například pokud text s absolutním odkaze, zkopírujete včetně formátování do textového editoru, tak odkaz v textovém editoru bude funfovat.

Příklad:

http://www.flyer.cz/nezarazene/najit-opravit-odkazy-presunu-webu/

Relativní odkaz obsahuje cestu vzhledem ke stránce, na které se nacházíte. Funguje pouze na dané stránce anebo na stránce, která má stejný typ adresy.

Příklad:

../chyby-a-problemy/opravit-chybu-500-internal-server-error/

Tento odkaz bude fungovat na této stránce, když jej přidáte za aktuální URL (../ se vrátí o jeden adresář níže a pak se tam přidá další část). Jinde by však už nefungoval (pokud by struktura nebyla stejná).

Výhodou relativních odkazů je, že budou fungovat i bez domény anebo když přejde z http na https.

O co se postará WordPress #

V momentě kdy se přestěhujete na novou doménu a  v NastaveníObecné u položek Instalace WordPressu (URL) a Úvodní stránka webu (URL) nastavíte novou doménu bude samotná instalace téměř okamžitě fungovat. Jen v aktuální verzi dojde k vypsání chybové hlášky. Jednotlivé články, kam jste ale ručně vkládali odkazy, však budou odkazovat pořád na starou doménu. Tyto odkazy je nutné dohledat a změnit.

Broken Link Checker #

Jedním z řešením je nechat WordPress ať projde všechny zpětné odkazy v příspěvcích pomocí pluginu Broken Link Checker. Ten slouží primárně k jejich monitorování a průběžnému testování. Umí však i proscanovat všechny naráz. Problém je, že poměrně znatelně doslova žere serverové zdroje a přetěžuje hosting. U rozsáhlejších webů vám tak může zabrat procesy a začne se objevovat chyba 503. Navíc opravdu velké weby prochází hodně dlouho. Pro menší je však v pohodě.

Xenu #

Velké weby doporučuji procházet pomocí nástroje Xenu’s Link Sleuth. Jedná se o robota podobného tomu, co využívá Google anebo Seznam. Projde postupně všechny stránky na vašem webu a zkontroluje kam z nich vede odkaz. Detekuje jaké vrací stavové kódy. U nefunkčních odkazů vás zajímají 404. U externích (mimo vás web) je dobré projít i přesměrování (301,302 s 307), odstranit všechny chybné (500, 503, 504) a mrtvé odkazy (doména není funkční). Případně i 403 (takto jsou označeny stránky, kam si jejich provozovatel nepřeje aby měl někdo zvenčí přístup).

V Xenu klikněte na FileCheck Url… a vyplňte celou adresu vašeho webu, tedy včetně http:// a www. (pokud používáte) a dejte enter.

Upozornění: Pokud používáte WordFence anebo jiný bezpečnostní plugin, je třeba jej pro účely Xenu vypnout anebo dát vaší IP adresu do whitelistu. Xenu se totiž chová jako bot, který velmi rychle projde web a stahuje data. Jeho chování může připomínat DoS útok 😉

Už v průběhu procházení uvidíte červeně označené stránky a na nich odkazy, s kterými je nějaký problém. Tyto pak manuálně budete muset projít a opravit. Počkejte si však na celkový report, ten se vám otevře v prohlížeči.

Koukám, že mi to tam našlo také nějaké nefunkční odkazy, i když externí, tak se jdu pustit do oprav.

Závěr #

Přeji vám ať nemusíte měnit doménu a strukturu u velké webu, je to opravdu na dlouho. Menší změny jako je přechod z www. na newww. variantu anebo http na https se dají vyřešit pomocí automatického přesměrování. Pokud by vám stará doména zůstala můžete přesměrovávat i přes ní pomocí .htaccess. Zkuste třeba tohle:

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^staradomena\.cz$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://novadomena.cz [R=301,L]

Ovšem je to bez záruky a není to stoprocentně odolné vůči všemu. Zvláště pokud potřebujte přenášet i hlavičky. Prostě nejlepší je nestěhovat se 🙂