Jak na pravidelnou údržbu WordPress

I WordPress občas potřebuje údržbu. Pokud jí navíc budete opakovat pravidelně, tak váš WordPress bude rychlejší a vyhnete se spoustě nepříjemných události. Pojďme si projít jednotlivé procedury, které byste neměli vynechat.

Kontrola formulářů #

Kontaktní formuláře jsou součástí většiny stránek. Mají sloužit pro zpětnou odezvu návštěvníků či zákazníků, ale zároveň umožnit upozornit na případný problém. Může se ale stát, že nějaká drobná chybka způsobí, že formulář nepůjde odeslat. Při pravidelné údržbě jej otestujte. Nezapomeňte, že správný formulář musí fungovat i bez zapnutého javascript.

Zkontrolujte zálohy #

Pravidelné zálohování obsahu a databáze WordPress je základem pro řešení většiny problémů. Například je daleko jednodušší nahrát zálohu, než hledat backdoor v napadené instalaci. WordPress má výhodu, že pro něj existuje spousta dobrých rozšíření na zálohování. Ovšem u automatické zálohy na úrovni redakčního systému se toho může pokazit celkem dost. Zvláště limit pro běh PHP skriptu může překvapit. V rámci pravidelné údržby bystě měli otestovat zdali se záloha opravdu provádí a jestli je funkční.

Kontrola vytíženosti #

Když si WordPress zřizujete může vše fungovat bez problémů. Časem ale náročnost jistě poroste. Obsah bude přibývat, možná přidáte i další pluginy anebo náročnější šablonu. V rámci pravidelné prohlídky využijte některý z pluginů na testování vytíženosti instalace – například P3 – Plugin Performance Profiler.

Čistění databáze #

Databáze je místo, kam si ukládá WordPress nemultimédiální data. S tím jak počet řádků v tabulkách databáze roste mohou se projevit významné problémy s výkonem. Dokonce se může tabulka rozbít (v případě MyISAM). Problém s přeplňováním databází mají na svědomí například spam komentáře. Jsou objemné a je jich hodně.

K pročištění a optimalizaci databáze slouží například plugin WP-Optimize.

Kontrola služby Google Webmaster Tools #

Pro majitele webů vytvořil Google službu pro webmastery (Search console). Ta vás pomůže s optimalizací webu pro Google. Zároveň ale hlásí i případné problémy jako jsou zavirované stránky, velké množství chyb 404 anebo nedostupnost stránek.

Ačkoliv z Google Webmaster Tools chodí varovné emaily, jednou za čas se vyplatí jej navštívit a přečíst si všechna upozornění a zprávy, které vám Google poslal.

Kontrola odkazů #

Každý chceme mít funkční stránky, kde všechno funguje. Občas ale některé stránky smažeme a neopravíme si zpětné odkazy. Mimo interní odkazy v rámci našeho webu se vyplatí otestovat i ty externí. Přeci jen zvláště u starších článků už nemusí fungovat, protože cílový web nemusí existovat.

Je více pluginů, které toto umí. Například Broken Link Checker. Ovšem pokud máte na webu stovky či tisíce odkazů poměrně to dost vytěžuje hosting. Vyplatí se tak zvolit spíše externí řešení. Osobně doporučuji Xenu’s Link Sleuth, což je prográmek, který si nainstalujete do počítače. Následně zadáte URL webu, který má otestovat. Pouze s využitím vašeho internetového připojení do pár minut či desítek minut vše zkontroluje.