Jak funguje RSS kanál WordPress

Většina lidí netuší, že může články z WordPress odebírat přes RSS kanál (Rich Site Summary). Jedná se o strojově čitelný formát textu (XML), kterému rozumí nejen většina internetových prohlížečů, ale i spousta online služeb, které s ním jsou dále schopny pracovat. Jeho využití je však daleko širší a může vám pomoct se získáváním nových návštěvníků.

Kde najdu RSS kanál #

WordPress umí vygenerovat RSS prakticky ke všemu. Stačí trochu poupravit URL a přidat na konec /feed/.

Takže všechny články najdete na adrese:

http://www.flyer.cz/feed/

RSS pro konkrétní rubriku ve WordPress vytvoříte následovně:

http://www.flyer.cz/category/navody/feed/

RSS pro štítek vypadá takto:

http://www.flyer.cz/tag/wordpress/feed/

Nezapomeňte, že vždy se musí použít formát, který vytvoří WordPress pro danou rubriku či štítek. Najdete jej v Příspěvky – Štítky – Název v URL resp. Příspěvky – Rubriky – Název v URL. Toto je důležité zvláště u názvů, kde se používá diakritika, mezery anebo jsou duplicitní.

Velice oblíbené jsou i komentáře:

http://www.flyer.cz/comments/feed/

V případě, že chcete odebírat větší množství témat naráz můžete je zapsat do jedné URL a oddělit čárkou:

http://www.flyer.cz/category/domeny,webhosting/feed/

Jak RSS šetří čas #

Navštěvovat web každý den, pokud autor píše občas není moc efektivní, ale pokud píše o aktuálních trendech nic jiného vám nezbude. Tedy pokud nemá RSS kanál, který se dá sledovat. Pak už si jej stačí jen přidat do RSS čtečky spolu s dalšími a průběžně sledovat, kde zrovna přibyl nový článek. Díky těmto čtečkám vám žádný článek neuteče. Nejznámější online čtečkou je feedly.com. V Česku je oblíbená i nástěnka Seznam.cz.

RSS kanály umí odebírat i některé prohlížeče například FireFox. Moc zkušeností s tím nemám, dávám přednost online čtečkám.

RSS a propagace #

Mimo osobních čteček existují i veřejné, nazývají se agregátory, které občas navštíví nějací lidé. Není to žádná velká návštěvnost, ale každý nový čtenář za to stojí. Do těchto veřejných čteček je nutné se zaregistrovat a přidat svůj RSS kanál.

Nejznámější v ČR jsou krab.cz a xnovinky.cz.

Pokud píšete blog anglicky hledejte RSS Directories. Výběr je o dost širší než u nás.

Propojení #

Hlavní výhodou je však napojení na další blogery. Můžete si navzájem dát do sidebaru třeba 5 svých posledních článků. WordPress má přímo k tomuto účelu vytvořený widget. Pokud mají vaše blogy tématicky blízko určitě z toho budete mít prospěch oba. S trochou snahy se takto můžete domluvit s větším počtem blogerů, ovšem v závislosti na počtu už bude nutné zredukovat počet článků, ať se z toho vašeho nestane takový sokromý RSS agregátor 🙂

Další služby a možnosti #

RSS kanál můžete například napojit na Twitter anebo Facebook prostřednictvím služby twitterfeed.com. Nahradí tak automatické sdílení.

Google Console (dřívější Google Webmaster Tools) umožňuje místo sitemap.xml použít pro rychlejší indexování příspěvků RSS. Lze jej tam přímo nahrát. Pokud máte problémy s indexací a nepoužíváte SEO plugin, který vám vytvoří soubor sitemap.xml, zkuste to.