Co dělat když nelze smazat soubor z FTP

Za určitých okolností se může stát, že na serveru vytvoříte soubor, který není možné smazat anebo přepsat. To může mít za následek i nefunkčnost webu.

Přístupová práva #

Některé CMS či spíše jejich bezpečnostní doplňky mohou nastavit u souborů taková práva, které je znesnadní upravit, či úplně smazat. Dělá to automaticky například Drupal. Pokud se připojíte přes FTP a pokusíte něco se souborem dělat vyskočí na vás varování.

Řešení je jednoduché. Upravit práva k souboru tak, aby jej šlo smazat. U Total Commander stačí kliknout v hodní liště na Soubor – Změna atributů a nastavit pro soubor 777. Pokud proběhne změna bez problémů, tak máte vyhráno. Soubor už půjde smazat.

Jestliže se vám práva změnit nepodařilo, zkuste změnit práva u celého adresáře. Funguje to podobně jako u souboru, jen musíte mít označený daný adresář. Pokud ani to nezabralo je třeba kontaktovat člověka, co se vám o server stará anebo zákaznickou podporu. Teoreticky může dojít k tomu, že PHP (webserver) bude mít větší práva než uživatel připojující se přes FTP. Také může mít uživatel připojující se přes FTP práva nějak omezena (konkrétní adresář, jen nahrávat atd.) Někdy má hosting také možnost resetovat/obnovit práva ke všem souborům a adresářům. Zkuste se podívat do administrace.

Pokud chcete smazat více souborů, tak si je označte pomocí klávesy Insert a pak proveďte hromadně u těchto souborů změnu práv.

Nelze smazat adresář pokud jsou v něm soubory #

Pokud máte operační systém upravený na míru, může se stát, že vám nepůjde smazat adresář pokud se v něm nachází soubory. Spíše to ovšem dělají FTP klienti, u kterých je nutné toto omezení vypnout. Řešení je jednoduché, prostě v adresáři nejdříve všechny soubory smažte. Zde je třeba dát si pozor na skryté soubory.

Zablokovaný soubor operačním systémem #

Pokud operační systém pracuje se souborem, tak jej nedovolí smazat. Za určitých okolností může dojít k tomu, že je soubor zablokován na delší dobu, protože s ním OS stále pracuje. V takovém případě je nutné operační systém restartovat.

Nepovolené znaky v názvu souboru #

Tento problém je spíše historický. Starší verze FTP klientů měly problém s mazáním souborů obsahujících českou diakritiku či jiné exotické znaky. Pokud je to i váš problém stačí použít novější verzi vašeho oblíbeného FTP klienta anebo rovnou jiného. Spousta hostingů také nabízí různé webové FTP. Ty by s tímto neměly mít problém.