Chyba u WordPress – Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě

Už se vám někdy stalo, že se zadrhla aktualizace a jediné na co jste se mohli dívat bylo: “Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě. Zkuste to prosím za chvíli znovu.”? Mě se to stalo několikrát. Většinou za to mohlo chybné nastavení cachovacího pluginu v kombinaci se záhadným problémem na webhostingu. Naštěstí se tato chyba jakkoliv vypadá složitě dá naprosto banálně opravit.

WordPress chybová hláška: "Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě. Zkuste to prosím za chvíli znovu." ve skutečnosti vůbec chyba není. Pokud tedy po aktualizaci nezmizí.
WordPress chybová hláška: “Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě. Zkuste to prosím za chvíli znovu.” ve skutečnosti vůbec chyba není. Pokud tedy po aktualizaci nezmizí.

Asi nějak takto vypadá český překlad anglického: “Briefly unavailable for scheduled maintenance. Please check back in a minute.”. Co se vlastně ale děje?

Když se rozhodnete aktualizovat svůj WordPress tak vejde do takzvaného maintenance módu, neboli stavu údržby. Vše až na administraci je vypnuté, aby při probíhajícím mazání a nahrávání souborů WordPress nemohlo dojít k situaci, že daný soubor se skriptem bude právě teď serverem používán. To platí i o tabulkách. Takový SQL příkaz na vložení řádku do tabulky, kde už jsou jednotlivé sloupce přejmenovány rozhodně nedopadne dobře 🙂

Režim údržby se aktivuje vytvořením souboru .maintenance v adresáři s instalací. Po úspěšném ukončení celého procesu jej pak WordPress sám smaže. Pokud se to nestane je nutné tento soubor smazat ručně. Většina z vás s tím určitě nebude mít problém. Jestli tedy umíte obsluhovat FTP klienta.

Ti z vás, kteří netuší co to FTP je, tak to budou mít o poznání těžší. FTP je protokol pro přenos souborů. Pomocí něj se nahrávají na hosting (server) soubory. Takto se za běžných okolností také instaluje WordPress. Nahrajete přes FTP instalační balíček, vytvoříte databázi a instalujete. Samozřejmě dnes už je naprosto běžné, že mají provozovatelé webhostingů instalaci redakčních systémů na jedno kliknutí. No a pak jejich zákazníci netuší co je to FTP 🙂

Ok takže jak na to. Ideální je situace, kdy má váš poskytovatel webhostingu takzvený WebFTP. Jedná se o klienta, který se dá obsluhovat přes internetový prohlížeč. Zkuste se podívat do nápovědy k FTP. Většinou tam je zdali mají nějakou formu WebFTP. Hledejte net2ftp, WebFTP, net4ftp, surftp apod. K přihlášení budete potřebovat FTP údaje. Ty najdete většinou v emailu, který jste obdrželi po zřízení webhostingu. Pokud tam není, tak se přihlaste do administrace a zřiďte si nový FTP účet, anebo u starého změňte heslo. Potřebujete přihlašovací jméno (login) a heslo. S tím se přihlaste k přes WebFTP. Většinou uvidíte několik složek (session, www atd.). Obsah instalace WordPress je většinou ve www. Pod ní se ještě může nacházet název domény. Až budete na správném místě, tak to poznáte podle názvu adresářů (složek) – wp-admin, wp-content a wp-includes. Teď se podívejte po souboru .maintenance (je to soubor beze jména s přípomou maintenance). Ten můžete rovnou smazat, anebo jej stačí jen přejmenovat. Jakmile tak učiníte, měl by se WordPress normálně rozjet a vše bude normálně dále fungovat.

Jestli máte s tímto vším problémy bude ideální, když napíšete na podporu a poprosíte je ať vám soubor .maintenance smažou. Člověk, který je na pozici zákaznické podpory s tím nebude mít problém. Pokud bude tvrdit, že nemá přístupy můžete mu je dát a jakmile vám rozchodí WordPress, tak změnit heslo.

Co vlastně problém s nesmazáním .maintenance způsobuje? Ve všech případech co jsem zažil, byl problémem cachovací plugin při aktualizaci. Z nějakého důvodu skript prostě dojel na timeout. Co se pokazilo netuším. Nakonec jsem přešel na Quick Cache.

Teoreticky by tento problém mohlo způsobovat špatné nastavení práv v adresáři s instalací. Za určitých extrémních okolností by vytvořený soubor .maintenance neměl skript, co jej vytvořil oprávnění smazat. To je sice trochu extrém, ale pokud se bude problém opakovat, tak je dobré o této možnosti vědět. Kontrolou atributů, se dá toto poměrně snadno ověřit.