WordPress – místo stránky se zobrazí divné znaky

Chyba kdy se místo webové stránky objeví jen text, který navíc obsahuje nečitelné znaky, může být poměrně záludná. Může se totiž objevovat jen za určitých okolností, dokonce po znovunačtení stránky někdy i zmizí. Ovšem váš web není Windows, kdy náhodné chyby můžete ignorovat. Web totiž musí fungovat vždy a pro každého.

Nejčastěji se tato chyba objevuje, když si nerozumí internetový prohlížeč a server. Při běžné komunikaci si vyměňují nejen samotný obsah, který se má zobrazit, ale také informaci jak se má obsah zobrazit. Například jaké se má použít kódování.

V tomto případě však problém není v kódování, protože to by se správně zobrazily HTML znaky. Chyba je většinou v hlavičce (header), s kterou si prohlížeč neví rady.

Zhruba takovéto znaky ukáže internetový prohlížeč, pokud “neporozumí” komunikaci se serverem.

Co se vlastně pokazilo

Nejčastěji je problém u WordPress v cachovacím pluginu, který se zároveň snaží i optimalizovat rychlost webu. Přitom zkomprimuje stránku a do hlavičky dá upozornění, že je zkomprimovaná a je jí třeba u uživatele rozbalit. Pokud však prohlížeč tuto informaci z hlavičky z nějakého důvodu nedokáže přečíst, tak zobrazí stránku prostě zkomprimovanou. Tedy nečitelnou pro člověka.

Zdali za to může nějaký plugin poznáte jednoduše. Prostě jej na chvíli vypnete a zjistíte jestli všechno funguje.

Pokud ano, tak plugin znovu spusťte a najděte v nastavení komprese. Vypněte jej.

Jak chybu odhalit

Tato chyba je záludná, protože většina moderních prohlížečů s kompresí problém nemá. Dokonce pozná, že v hlavičce se něco špatně, popřípadě si ověří co vlastně ze serveru dostal. Naopak s ní však mohou mít problémy starší prohlížeče a crawlovací roboti. Tento druh chyb může celkem nepěkně nabourat vaše pozice ve vyhledávačích.

Takže projeďte si výsledky vyhledávání v prohlížečích (parametr site:) jestli tam nejsou nějaké podivnosti.

Pro kompatibilitu s prohlížeči můžete využít například službu browsershots.org.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *