Problémy s WordPress 4.8

Jako už tradičně po příchodu nového WordPress se podíváme na chyby a problémy, které mohou nastat při aktualizaci. Nutno podotknout, že WordPress 4.8 je prozatím snad nejstabilnější a nejméně problémový.

WordPress oficiálně ukončil podporu IE 7, 8, 9 a 10

Pokud používáte Internet Explorer starší verze než je 11 a něco vám přestalo fungovat, ve smyslu, že nefungují třeba tlačítka anebo něco jiného z frontendu, tak bohužel váš prohlížeč už je pro WordPress moc zastaralý. Oficiální podpora už skončila. Samozřejmě to neznamená, že hned na starších IE nebude fungovat, ale vývojáři už na něj nemusí dbát ohled.

Řešením je přejít na poslední verzi IE 11, nahradit jej novou vlajkovou lodí Microsoft Edge anebo sáhnout po konkurenci Chrome, FireFox či Opera.

Co udělat před aktualizací na WordPress 4.8

Takže tradičně před aktualizací je třeba vše zazálohovat. Ideálně funkční jádro, pluginy, šablony a to nejdůležitější databázi. Obrázky se většinou nerozbíjejí, ale jejich zálohu byste měli mít také.

Dále je třeba vypnout cachovací plugin a vyprázdnit už uloženou cache. Tohle často dělá problémy, dokonce může rozbít vzhled webu. Pokud se vám to stalo vyprázdněte cache dodatečně.

Z osobní zkušenosti ještě doporučuji ujistit se, že máte jako zálohu nainstalovanou jednu ze základní WordPress šablon, třeba Twenty Sixteen.

Aktualizace neproběhla

Jedná se o tradiční chybu, kdy z nějakého důvodu se nestihne WordPress aktualizovat. Většinou za to mohou vyčerpané prostředky serverů popřípadě timeout. Právě proto byste měli svůj web před aktualizaci sami vypnout, a také vypnout pluginy, které by mohli právě provádět zálohování většího objemu dat.

Bílou obrazovku smrti s nápisem “Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě. Zkuste to prosím za chvíli znovu”, způsobuje soubor .maintenance v adresáři instalace. Po dokončení aktualizace měl být smazán ale nestalo se tak. Je třeba jej smazat manuálně přes FTP.

Poté pořádně otestujte zdali vše funguje. Nějaká část se nemusel přehrát a to do budoucna může způsobit problémy. Velmi dobrý je v tomto případě bezpečností plugin WordFence, který pravidelně kontroluje soubory instalace jestli odpovídají verzi WordPress. Odhalí tak neaktualizované soubory.

Nefungují mi nové widgety

V nové verzi WordPress jsou speciální widgety na video, audio a formátovatelné texty. Tyto nové widgety si nemusí rozumět s některými šablonami. Vyzkoušejte zdali fungují v základní šabloně (třeba Twenty Sixteen), pokud ano tak je chyba ve vaší šabloně. Ten kdo jí vytvořil musí vydat její aktualizaci.

Text z nového widgetu je rozbitý

Nový widget, kde se dá formátovat text může kolidovat se šablonou. Například přetéká mimo anebo rozbije kompletně design stránky. V tomto případě je nutné počkat na aktualizaci šablony.

Nepodařilo se načíst CSS

Anglicky Failed to load content css, je problém se zdrojovým CSS v šabloně, ovšem mohou to způsobit i některé pluginy. Co to dělá zjistíte tak, že přepnete na originální WP šablonu. Pokud chyba přetrvává problém je v pluginech, jestliže zmizí problém je s největší pravděpodobností v šabloně.

Technické příčiny jsou

  • Volaný styl prostě neexistuje
  • Soubor se styly používá jeden anebo více @import(), ale je špatná cesta
  • Váš web používá HTTPS ale volaný styl je na HTTP
  • Volá se externí zdroj, jako například Google Fonts, ale špatně. Například na konci je %2C (čárka) – je třeba odstranit.

Kdy byste s aktualizací měli počkat

WordPress 4.8 není bezpečnostní aktualizace ale v podstatě nová verze. Nemusíte tedy spěchat. Ujistěte se, že všechny pluginy a šablona budou na nové verzi fungovat. To můžete udělat tak, že si vytvoříte testovací instalaci a tu zkusíte aktualizovat. Tohle je důležité zvláště u kritických webů, které musí fungovat na 100%.

 

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *