Chyba 502 Bad Gateway

Pokud server vrací prohlížeči v hlavičce stavový kód 502 Bad Gateway, znamená to, že má problém s komunikací s dalším serverem, z kterého “tahá data”. Důvodů proč se to děje může být více.

Běžně komunikuje prohlížeč s cílových serverem (pro náš příklad nebereme v potaz infrastrukturu na cestě před hostingem). Ovšem někdy mezi nimi může být další jako prostředník (proxy server). V takovém případě komunikuje prohlížeč s tímto prostředníkem a pak prostředník s cílovým serverem. Když dojde k problémům mezi prostředníkem a cílovým serverem, tak prostředník vrátí právě chybu 502 Bad Gateway.

Přetížený cílový server

Většinou má každý uživatel vyhrazený nějaký serverový výkon. Když se přidělené prostředky vyčerpají, tak server začne vracet chybu 503 anebo Connection timeout. Pokud je mezi nimi prostředník místo toho by měl vrátit 504 Gateway Timeout místo Connection timeout a 502 Bad Gateway místo 503. Nemusí to však být vždy. Záleží na nastavení serveru.

Pokud na serveru anebo sdíleném webhostingu, kde se často prostředník používá, máte nějaký monitoring zkuste jej zkontrolovat, popřípadě kontaktujte zákaznickou podporu ať na to koukne. Může se jednat o velkou návštěvnost anebo se vám prohání po webu neposlušní roboti. Vyloučit nelze ani DoS/DDoS útok.

Chyba na serveru

Pokud jsou na cílovém serveru nějaké technické potíže, tak prostředník vrátí 502. Nějaká komunikace mezi nimi probíhá, ale cílový webserver je nedostupný. Teoreticky by mohl například probíhat restart cílového serveru.

Pozor 502 předá prostředník jen při odpovědích 5XX. Například 404 (stránka nenalezena) obdrží prohlížeč normálně.

CDN

Pokud používáte CND (Content Delivery Network) tak chyba může být i zde. Zkuste jej obejít přes IP adresu (VPS) anebo přidělenou pevnou URL (sdílený webhosting). Jedná se ale o velmi vzácné případy zvláště u velkých komerčních řešení. Většinou se chyba zobrazí ve formě varování, že něco je z koncovým serverem, takže víte kde hledat problém. Tedy mezi CDN a cílovým serverem.

Problém u uživatele

Na začátku jsme ignorovali celou infrastrukturu (hardware i software) po cestě, ale 502 může vrátit prakticky cokoliv. Tedy zařízení ISP, váš router doma anebo dokonce i firewall v počítači. Takže je dobré nejdříve vyzkoušet zdali vám jde jiná stránka, vyčistit DNS cache, popřípadě nastavit DNS od Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4). Firewall můžete na chvíli vypnout.

Jak řešit chybu 502 Bad Gateway

Popravdě nemusí to být vždy jednoduché. Proč si dva servery navzájem nechtějí povídat je někdy opravdu záhada a řeší se dočasně prostě restartem 🙂

Obecně je nejdůležitější zjistit, kde na cestě se problém nachází. Začněte tedy u sebe. Zdali vám fungují i ostatní stránky, ideálně zvolit takovou, kterou ještě nemá v cache. Vyzkoušet HTTP i HTTPS. Pak pokračujte přes CDN až přímo na server.

Pokud nemáte VPS, tak většinou je problém u poskytovatele hostingu. Samozřejmě server může být i přetížen. V tom případě by měl vracet 502 anebo 504.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *