S aktualizací PHP 7.1 kvůli WordPress nespěchejte

Nasazení PHP 7 a jeho plná podpora ve WordPress znamenala velký krok kupředu. Instalace se často velmi viditelně zrychlili. Psalo se o tom i poměrně hodně článků, něco zaznělo i na konferencích a dokonce používat PHP 7 v souvislosti s WordPress doporučují i hostingy. Spousta běžných uživatelů si tak slovní spojení – používejte aktuální verzi PHP s nejnovější verzí WordPress vzalo k srdci. Když pak už byla někde nasazen,a spíše z marketingových účelů, PHP 7.1 spousta lidí zjistila, že jim WordPress nefunguje.

Pokud máte WordPress 4.6 a nižší, tak vám na PHP 7.1 nepůjde. Je zde několik nekompatibilit, které se měly opravit v 4.6.1, ale nakonec se vše nechalo až na 4.7. Takže jestli chcete používat WordPRess na 7.1 je třeba sáhnout minimálně po 4.7.

Současná verze verze WordPress 4.7.3 by s PHP 7.1 neměla mít problém. Ovšem většinou s novou verzí PHP také dělá hosting úpravy na webserveru, takže je spousta věcí, které se mohou pokazit. Do nastavení webserveru se obecně nikomu moc nechce zasahovat a vědí proč. Takže doporučuji vždy u konkrétního poskytovatele si nejdříve zkusit instalaci WordPress nanečisto, naplnit nějakými daty, zkusit tam šablonu a pluginy, které používáte. Mimochodem běžně se v takovýchto případech setkáte s chybou 500, místo chybové hlášky samotného PHP. Tak pozor na to.

No a teď k pluginům. Právě u nich nejspíše narazíte na problémy. Většina je dnes odladěna pro PHP 7, ale zároveň musí držet zpětnou kompatibilitu s předchozími verzemi. Spousta tvůrců dnes podporuje jen PHP 5.5 a 5.6. U starších hlásí varování. Udržování této zpětné kompatibility však často vede k problémům u novějších verzí. PHP 7.1 bylo oficiálně vydáno sice už 1. prosince 2016, ale hostingy s jeho nasazením moc nespěchají. Podobně je to i s tvůrci pluginů. Dokonce ani ty hodně používané nemusí být kompatibilní. Když kouknete na oficiální fórum podpory, tak u pluginů se začíná řešit PHP 7.1 zhruba poslední měsíc. Takže tlak na aktualizaci tu je ale není zas tak velký.

Takže znovu opakuji. Přechod na novou verzi PHP byste neměli podcenit a vše nejdříve pořádně odzkoušet na testovací verzi. Zaměřte se hlavně na klíčové věci jako je vyzkoušet zdali zálohovací plugin opravdu zálohuje a cachovací plugin cachuje jak má. Zálohy jsou záchranou když se něco pokazí a cachovací plugin bývá nejčastěji problémový.

Ještě jedna věc. Existuje plugin od WP Engine, který se nazývá PHP Compatibility Checker. Ten má za úkol zjistit jestli váš WordPress, pluginy a šablona zvládnou jednotlivé verze PHP. Pomocí něj se snadno dají odhalit například varování, které už v další verzi PHP mohou být chyby.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *