Rychlá bezpečnostní záplata ve WordPress 4.5.2

Před pár dny byl v rychlosti vydán WordPress 4.5.2. Oproti verzi 4.5.1 se jednalo o bezpečnostní update, který měl za úkol zaplátat hned dvě díry ve WordPress, vlastně to nebyly tak úplně díry ve WordPress, ale knihovnách třetích stran. Jedna z děr se týká verzí od 3.6 a druhá se objevila ve 4.2. Tato aktualizace je tak zajímavá právě tím, že samotný WordPress vlastně nic neopravoval 🙂

Plupload

Plupload je knihovna třetí strany, kterou WordPress využívá k nahrávání souborů a obrázků od verze 4.2.Nachází se v ní zranitelnost SOME (Same Origin Method Execution), ta byla poprvé představena Benem Hayakem veřejnosti v roce 2014, kde bylo demonstrováno jak zaslat obrázky z Google plus na doménu potenciálního útočníka. Za objevení zranitelnosti pak dostal od Google odměnu 3133 USD v rámci bug bounty programu.Tato zranitelnost umožňuje útočníkům provádět za uživatele určité nechtěné akce. Využívá se k tomu JSONP (JavaScript Object Notation), která obchází omezení komunikace prohlížeče napříč doménami.

Pokud se vám nahrávání souborů ve WordPress líbí můžete si knihovnu Plupload stáhnout na plupload.com a využít pro vlastní projekt. Mezi její největší přednosti patří Drag and Drop souborů rovnou do prohlížeče. Takže vezmete soubor z plochy a přetáhnete jej do pole pro nahrávání souborů na stránce. Od dubna 2016 je přeložená i do češtiny.

MediaElement.js

Další závažnější díra je v MediaElement.js, který je součástí WordPress od verze 3.6. Pokud zavoláte soubor MediaElement.js se specifickým řetězcem můžete na stránce zobrazit vlastní kód. Jedná se tedy o XSS (cross-site scripting). Takto lze zobrazit například JavaScript, Flash anebo ActiveX. Tedy nepřímo vložit škodlivý kód, například odkazující na malware, popřípadě uživatele přesměrovat na stránku s nebezepčným obsahem. Tato zranitelnost se nacházela i v předchozích verzí.

MediaElement.js je audio a video přehrávač čistě v HTML a CSS (pro starší prohlížeče nabízí Custom Flash a Silverlight). Původně byl jen jako plugin pro WordPress, ale v dubnu 2013 se dostal přímo do jádra 3.6. Více informací se o něm dozvíte na mediaelementjs.com.

Závěr

Po nahlášení zranitelnosti, došlo k opravě jak Plupload tak i MediaElement.js přímo týmy co za nimi stojí. Aktualizace WordPress 4.5.2 tedy stáhne nové zaplátané verzi těchto knihoven.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *