REST API oficiálně v dalších verzích WordPress

WordPress čeká další velký milník v jeho existenci. Do jádra WordPress 4.4 byla integrována půlka REST API, kompletně celé pak najdeme ve WordPress 4.5. S touto úžasnou zprávou přišel Ryan McCue, jeden z vedoucích vývojářů WordPress REST API. Většina komunity tuto novinku přijala s nadšením, ačkoliv se to dalo čekat jako další krok kupředu, který posune WordPress dál.

Co je to REST API?

V současné době je to plugin pro WordPress, který je vyvíjen už přes dva roky. API neboli Application Program Interface umožňuje vykonávat nějaké úkoly, které mu zadáte. Asi nejjednodušší by bylo přiblížit jej k programovacímu jazyku, kde máte předdefinované nějaké funkce a tyto funkce můžete na dálku volat s různými parametry. Ovšem nemusí zůstat jen u funkcí. API vám běžně poskytují třetí strany pro komunikaci mezi vaším skriptem a jejich. Například banky, registrátoři domén anebo mapy. Navážete komunikaci a pošlete dotaz, který vám vrátí nějakou odpověď. Ovšem může dojít i k nějakému úkonu. Například registraci domény.

Takže REST API v podstatě slouží k ovládání WordPress. Můžete mu posílat co má dělat anebo samotná instalace může naopak posílat data vám. Asi nejjednodušším příkladem by mohlo být napojení WordPress na aplikaci v mobilu, odkud budete moct schvalovat komentáře, sledovat nové objednávky anebo aktualizovat pluginy a to aniž byste byli přihlášení. Naopak WordPress by mohl komunikovat s jiným WordPress a vyměňovat si data. Od jednoduchých věcí jako je hledání článků, komunikaci s dodavatelem kdy může dodat zboží až po synchronizaci uživatelských účtů. Tohle vše je však jen začátek.

Jak to funguje

Aby komunikace fungovala využívá se JSON. Zjednodušeně jde čistě o formátování dat, podobně jako XML, až na to, že XML je lépe čitelné. Je však daleko “kompaktnější”.

Komunikace s REST API probíhá prostřednictvím HTTP. V podstatě používáte klasické metody GET, POST, PUT, DELETE.

Vše obstarává JavaScript (AJAX), což otvírá i další možnosti. Například daleko rychlejší komunikaci mezi frontend a backend. Žádné refreshování stránek kvůli odeslání komentáře. Vše bude k dispozici okamžitě a bez čekání. Teoreticky půjde udělat celý WordPress na HTML5, klidně i kreslený na canvas.

Velká příležitost pro všechny

Pokud hledáte řekněme “nový trh” ve WordPress, tak máte šanci chytit příležitost za pačesy. REST API je šance pro vás prorazit, takže jí využijte hned na začátku než bude všude hodně konkurence.

Další informace

Na 7. WordPress konferenci mluvil o WordPress REST API Vláďa Musílek. Doporučuji na ní kouknout.

 

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *