Co byste měli vědět o HTTP/2

Pokud se snažíte dostat z WordPress maximum a rádi si hrajte zvláště na vlastním serveru anebo VPS, jistě vám neunikl nový HTTP/2. Jedná se o velký krok pro každého internetového uživatele, tedy momentálně spíše pro správce serverů, protože většina uživatelů už HTTP/2 dala zelenou tím, že používá jeden z nejrozšířenější internetových prohlížečů.

Proč HTTP/2 vznikl

HTTP/1.1 tu s námi je už více jak 15 let. Za tu dobu se nároky uživatelů internetu posunuly a jeho stávající forma nevyhovuje. Současná internetová stránka je daleko více náročná na počet stahovaných prvků i velikost, než tomu bylo před patnácti lety.

Jaké jsou hlavní rozdíly oproti HTTP/1.1

HTTP/1 přenášel data jako text. HTTP/2 místo toho v binárním formátu. Důvodem je ušetření nákladů na přenos dat (byla vytvořená i nová komprese hlaviček), větší odolnost vůči chybám a pro přenos dat je binární formát přirozenější. Do budoucna se také dá spousta věcí zlepšovat.

Další změnou je multiplex. V rámci jednoho TCP spojení se vyřídí více požadavků naráz. Například v HTTP/1.0 se vše řešilo, požadavek za požadavkem, což v případě moderních webů by bylo nemyslitelné. Částečně to vyřešil, či spíše obešel HTTP/1.1. I tak když si necháte otestovat web dojde k takzvanému vodopádovému efektu, kdy prohlížeč pošle několik požadavků a musí čekat na odpovědi, než může poslat další.

Pak tu máme Server Push. Doposud si internetový prohlížeč musel říkat serveru o jednotlivé části stránky. Prohlížeč si stáhl HTML, zjistil že na něm je nějaký CSS a JavaScript a řekl si o ně. Teď server odhadne, co by pro webovou stránku mohl prohlížeč potřebovat a prostě mu to pošle naráz se vším všudy. Tím se ušetří serverové prostředky na jednotlivá spojení. Server nebude vždy posílat vše, například obrázky může mít už prohlížet v cache.

Proč se používá HTTP/2 a nebo HTTP/2.0

Skupina, která vyvíjela HTTP/2 se rozhodl používat variantu bez tečky a nuly na konci, aby nedocházelo ke zmatkům. Číslo má vyjadřovat kompatibilitu.

HTTP/2 mělo být šifrované proč není

HTTP/2 mělo přinést kompletní šifrování s využitím TLS. Nakonec se však pracovní skupina, která na projektu pracovala rozhodla z tohoto požadavku ustoupit.

Pro zvýšení bezpečnosti však HTTP/2 u šifrovaného spojení vyžaduje TLS 1.2 anebo vyšší. Podporován je také SNI (Server Name Indication), ovšem pouze pro TLS 1.3 a vyšší.

Jak jsou na HTTP/2 připravené prohlížeče?

V podstatě všechny nejpoužívanější prohlížeče HTTP/2 podporují od konce roku 2015. Tedy Chrome, Opera, FireFox, Internet Explorer 11 a Edge a Safari.

Bude HTTP/3?

Pracovní skupina se k tomuto tématu vyjádřila, že bude záležet na tom jak se HTTP/2 rozšíří. Přechod z HTTP/2 na HTTP/3 by mohl být daleko jednodušší než tomu bylo u HTTP/1.1. V současní době však existuje velké množství služeb, které dlouhou dobu ještě starou verzi HTTP budou vyžadovat.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *