Změna komprese JPEG obrázků ve WordPress

Komprese obrázků se původně používala na ušetření místa na disku. S příchodem internetu se opět dostala do popředí, protože přes pomalý internet přenášet větší obrázek značně zpomalovalo načítání stránky. V dnešní době, kdy je běžné připojení v řádech desítek megabitů a prostor na webhostingu bývá v gigabajtech, se opět dostáváme do situace, kdy už šetřit nemusíme. V každém případě je třeba myslet i na uživatele mobilních zařízení, kteří jsou zrovna v pustině.

Standardní komprese JPEG obrázků ve WordPress je nastavena na hodnotu 90 ze 100. Pokud nejste fotograf tak rozdíl zřejmě nepoznáte. Kvalita se totiž nepočítá přímou úměrou. Není tedy tak velký rozdíl mezi 90 a 95, ale mezi 45 a 50 už jej poznáte. Samozřejmě záleží i na obrázku. Zhoršení kvality se pozná zvláště na těch částech obrázků, kde jsou ostré rohy a prolíná se světlá a tmavá.

Zvýšit anebo snížit kvalitu komprese můžete přidáním následujícího kódu do souboru function.php vaší šablony.

add_filter( 'jpeg_quality', create_function('', 'return n;' ));

n je číslo od 0 do 100. Čím vyšší tím je kvalita větší, ale zároveň roste i velikost.

Co je třeba si uvědomit

Komprese obrázků platí jen pro ty, které vytvoří WordPress, tedy různé náhledy v různých velikostech. Na originál, který nahrajete se nevztahuje. Ten si musíte upravit sami. Dostatečnou práci odvede i kreslení ve Windows 7 a 8. Předchozí verze (Vista, XP) se s tím zrovna moc nemazlily a výsledek nebyl dobrý. Ideálně je sáhnout po profi řešení. Například program Gimp, který je zdarma.

Předchozí už vygenerované obrázky zůstanou nezměněny. Pokud potřebujte obrázky znovu vygenerovat použijte plugin Regenerate Thumbnails. Ten se hodí i pokud při generování došlo k nějaké chybě, což se za určitých okolností může stát.

JPEG je ztrátový formát. I při kvalitě 100 dojde k znehodnocení obrázku. Neztrátovým formátem pro kompresi obrázků je PNG.

Tento návod vychází z anglického http://premium.wpmudev.org/blog/fix-jpeg-compression/

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *