Samoúdržbový WordPress

Každá instalace WordPress vyžaduje měsíčně nějaký čas na údržbu. Musíte aktualizovat pluginy, navštívit web a podívat se zdali vše funguje jak má, případně řešit problémy. Některé tyto úkony se dají zautomatizovat, popřípadě existují nástroje, které vám se vším pomohou. Dříve anebo později se je naučí používat každý administrátor. Otázkou však je – dá se vytvořit WordPress, tak abyste se o něj nemuseli vůbec starat?

Dejme tomu, že máme velmi jednoduchý web. Třeba o pěti stránkách a obsah na něm neplánujeme měnit. Jsou vypnuté komentáře, kontakt je jen emailová adresa. Tedy bohatě bychom si vystačili s HTML 🙂 Takovýto web chceme nechat ladem třeba rok. Nejraději o něm vůbec nevědět. Takže jak na to?

Automatická aktualizace

WordPress má od verze 3.7 automatické aktualizace. Každá nová instalace je má implicitně zapnuté pro bezpečnostní záplaty. Ty jsou u WordPress verze označeny třetím číslem v řadě. Takže když vyjde WordPress 4.6, tak se neprovede, ale u 4.6.1 už ano. K aktualizaci nedochází na celém světě naráz, ale postupně. V případě závažné bezpečnostní hrozby mohou být aktualizovány všechny WordPress na světě za 2 hodiny. Běžně to trvá 6 – 8 hodin.

WordPress však umí automaticky aktualizovat i šablony a pluginy. Tato možnost je však vypnuta, protože může za určitých okolností způsobit problémy. Ne vždy myslí tvůrci šablon a pluginů na vše, popřípadě podcení testování. Je třeba si uvědomit, že WordPress je přeložen do 200 jazyků, existují desítky tisíc pluginů a tisíce šablon. Někde tam se může prostě vyskytnout chyba. Proto nechávají aktualizaci na nás.

Manuální nastavení automatické aktualizace všeho

Existuje několik možností jak zapnout automatickou aktualizaci všeho. Začneme tou nejtěžší a to, že si vše nastavíme sami ručně. Jestliže se nechcete upravovat zdrojový kód použijte místo toho plugin (viz. odstavec níže).

Do funtions.php, kde se nachází šablona přidejte následující řádky:

add_filter('auto_update_theme', '__return_true' );

Zajistí, že se bude automaticky aktualizovat šablona.

add_filter('auto_update_plugin', '__return_true' );

Bude aktualizovat automaticky pluginy.

Pozor! Je nutné si vytvořit pro šablonu child theme, nebo si první aktualizací přepíšete výše uvedené dva řádky.

Pokud chcete, aby se aktualizoval WordPress vždy. Tedy na každou verzi, která vyšla tak do wp-config.php přidejte:

define('WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

Vzhledem k tomu, že alespoň jednou za rok web zkontrolujeme, tak to není nutné a můžeme to provést manuálně. WordPress dodržuje zpětnou kompatibilitu, takže nové aktualizace pluginů a šablon budou fungovat. Na druhou stranu, chceme mít bezúdržbový web 🙂

Automatická aktualizace pomocí pluginu Easy Updates Manager

easy-updates-manager

 

Easy Updates Manager je plugin, který se postará o aktualizace za vás. Má přes 70 tisíc instalací a je pravidelně aktualizován, takže i za rok by měl fungovat. Po instalaci a aktivaci jej najdete pod NástěnkaUpdates Options.

Umožní vám nejen nastavit si aktualizaci všeho, ale také individuálních pluginů. Ačkoliv to není ideální, stále se najdou lidé, kteří používají specifickou verzi pluginu, protože jim novější nevyhovuje anebo nefunguje dobře s aktuální verzí WordPress.

Co je třeba nastavit? V podstatě už je všechno připravené pro optimální chod. Jen pokud chcete i velké aktualizace WordPress tak si zaškrtněte Major Relases.

easy-updates-manager-nastaveni

Nechte vypnuté jen Developement Updates, to jsou verze pro vývojáře, které se testují.

Možné problémy s automatickou aktualizací

Automatická aktualizace může způsobit několik problémů. Mezi nejčastější patří zaseknutí celého procesu. Nejčastěji je obviňován webhosting, ale stalo se mi to už i na výkonném VMS, kde byla jen testovací instalace bez větší návštěvnosti. Problém způsobil tehdy cachovací plugin. Běžně se doporučuje před aktualizací vždy vymazat cache, popřípadě vypnout plugin úplně. Vzhledem k automatické aktualizaci toto udělat nemůžeme. Pokud web není moc navštěvován a navíc je jednoduchý, zřejmě toho moc nacachováno nebude.

Další s čím se můžete setkat je problém s konfigurací hostingu. Je třeba si uvědomit, že starší verze PHP novější WordPress mohou zpomalovat. Některé pluginy dokonce hlásí problém s PHP 5.4. Budete si tedy muset najít čas a jednou za rok či dva přepnout na novou verzi PHP 🙂

Monitorování

Pokud nechcete web pravidelně navštěvovat budete potřebovat robota, který to bude dělat za vás. Vybírejte vždy takovou službu, kterou nebudete muset sledovat ale pošle vám email, když se něco bude dít. Vyplatí se udělat si na emailu filtry, které budou třídit zprávy z monitoringu do složek podle důležitosti a služby.

Základem je monitorování dostupnosti. To odhalí nejen výpadky, ale hlavně chyby. Je třeba dávat si pozor zvláště na stavové kódy 500 a 503. Ty většinou ukazují na problém že se něco pokazilo a je třeba to řešit. Za sebe mohu doporučit uptimerobot anebo pingdom. Jestli si chcete pohrát, tak uptimerobot poskytuje velice snadno použitelné API. Můžete si tak vytvořit vlastní chytrý monitoring, který bude na různé události reagovat odlišně.

Dále je třeba monitorovat zdraví webu. K tomu nám poslouží Google Search Console. Když Google objeví na vašem webu nějaký problém, tak vám to ohlásí. Je pravda, že je to se zpožděním, ale zase se může jednat o problémy, které se občas špatně vidí. To nejdůležitější je napadení webu malware a nárůst chybových stránek 404. Přidání webu navíc provedete jen jednou a informace budou chodit jen když se něco děje.

Jedno řešení pro malé weby by tu bylo

Tolik starostí a možných problémů jen kvůli 5ti stránkovému webu? Pokud se na něm nic nemění, možná by bylo prostě jednodušší z něj udělat HTML. A proč ne? 😉

Samotný WordPress si nainstalujeme třeba na počítači a vytvoříme na něm kompletní obsah. Následně si nainstalujeme plugin WP Static HTML Output. V Nástrojích pak klikneme na WP Static HTML Output a napíšeme adresu na které web pojede. Vygeneruje se nám kompletně statická verze webu, která nám bude fungovat na jakémkoliv zařízení, které má internetový prohlížeč. Nepotřebuje PHP ani MySQL.

Soubory pak nahrajeme na webhosting a je hotovo. Na statické verzi se nemá co pokazit. Napadá mě leda nějaké zneužití javascript knihovny.

Co se týká výkonu statické HTML stránky, tak tam není co řešit. Negeneruje se PHP, nečeká se na MySQL. Provozovatel hostingu o vás nebude vědět. Monitorovat můžete tak maximálně dostupnost stránky, jestli nespadl server.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *