Quick Cache končí podpora a je třeba jej vyměnit za ZenCache

Nejen můj oblíbený plugin Quick Cache, který se vyznačuje hlavně jednoduchostí, končí. Za svou existenci dosáhl přes jeden milion stažení. Pokud jste jej aktualizovali na poslední verzi 2.6.10 objevila se vám na nástěnce varovná informace o ukončení jeho podpory a všech aktualizací k 6. březnu 2015.

Quick Cache končí a je třeba jej nahradit za ZenCache.
Quick Cache končí a je třeba jej nahradit za ZenCache.

 

Za svou pětiletou existenci urazil Quick Cache dlouhou cestu. Původně měl jen několik málo funkcí. Uměl zmenšovat HTML, CSS a JavaScriptové soubory, postupně však přidával další vylepšení. Zvláště inteligentní Auto-Cachovací engine, který se automaticky a bez nutnosti jakéhokoliv nastavování postaral o velice rychlé načítání vašeho webu pro všechny neregistrované návštěvníky. Osobně jsem s nim dokázal u několika hostingových společností dostat instalaci WordPress pod 100 ms.

Jak však rostl bylo potřeba integrovat další služby jako CDN, které jeho výkon posunou ještě dále. Společnost, která za ním stojí se rozhodla celý plugin rebrandovat na ZenCache a pořídit mu i ochrannou známku. Jestli to byl jediný důvod těžko říct, ale asi s ním má velké plány.

Je třeba přemigrovat

Bohužel nestačí jen Quick Cache aktualizovat. Je nutná kompletní migrace na nový plugin. Zatím jsem prováděl migraci u několika WordPress 4.1.1 a až na jeden případ vše proběhlo bez problémů. Můj doporučený postup je následovný:

1. Vypněte cachování

Nejdříve je nutné vypnout cachování obsahu. Klikněte na No, disable a následně na tlačítko Save All Changes.

migrace-quick-cache-zen-cache-01

2. Vyčistěte uložené soubory v Cache

Když je cachování vypnuté je nutné vyprázdnit všechny uložené dočasné soubory. To provedete kliknutím na Clear.

migrace-quick-cache-zen-cache-02

Tady se může vyskytnout první problém. Pokud je v cache větší množství dočasných souborů může se objevit chyba s vypršením časového limitu pro běh skriptu. Také se mi stalo, že tato funkce některé soubory nebude moct smazat. V obou případech stačí kliknout na F5 (obnovit). Vše by mělo naskočit. Pokud ne, je třeba plugin násilně vypnout přes databází anebo přejmenováním adresáře s nainstalovaným pluginem.

3. vypněte plugin Quick Cache

V PluginyPřehled pluginů, klikněte u plugnu Quick Cache na deaktivovat.

migrace-quick-cache-zen-cache-03

4. Nainstalujte nový plugin ZenCache

Klikněte na Pluginy, Instalace pluginů. Do vyhledávání zadejte ZenCache, po odkliknutí vám nabídne repositář na WordPress.org automatickou instalaci pluginu ZenCache. Klikněte na instalovat. Počkejte než bude instalace hotová a dejte aktivovat.

migrace-quick-cache-zen-cache-04

5. dokončení

Než zapnete cachování nového ZenCache, smažte ještě Quick Cache (PluginyPřehled pluginů). U neaktivního pluginu je vždy červeně smazat. Po kliknutí na smazat máte možnost smazat plugin i data. Zvolte tuto možnost. Jedná se o bezpečnostní opatření. Nepoužívané pluginy a šablony byste měli vždy mazat. I neaktivní mohou obsahovat nějakou bezpečnostní díru.

V levém menu vidíte ZenCache. V nastavení aktivujte cachování. Postup je podobný jako v bodě 1.

Možné problémy

Při aktualizaci na poslední verzi Quick Cache se objevuje chybová zpráva o problému s verzi. Jedná se o bílou obrazovku s PHP chybou. Stačí dát F5 (obnovit) a zmizí.

Pokud není Quick Cache při migraci vypnutý může dojít k zobrazení dalších chyb a také jsem se setkal s automatickým odhlášením z WordPress.

Cachovací pluginy by se neměly míchat. Vyberte si jeden a ten používejte. Navzájem se totiž pletou a mohou způsobit kompletní nefunkčnost celé instalace WordPress.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *