Otestujte svůj web pod zátěží

Existuje spousta nástrojů na otestování rychlosti webu, tedy za jak rychle dokáže prohlížeč zobrazit stránku. Mezi nejoblíbenější určitě patří tools.pingdom.com a webpagetest.org. Oba jsou to skvělé nástroje které pomohou s optimalizací stránky a případně najdou i nějakou tu chybu.

I dobře odladěná stránka však může mít problém, pokud se na ní dostane v jeden okamžik více lidí. Chyba může být jak v skriptu, tak i ve webhostingu. Zvláště levná řešení, často nezvládnou v jeden okamžik obsloužit více uživatelé. Výsledkem pak je řazení požadavků do fronty, prodloužení načítání a v konečném důsledku i oblíbená chyba 503.

Jakou návštěvnost váš webhosting snese vám pomohou zjistit zátěžové testy. Na většině sdílených webhostingů jsou ovšem zakázané smluvními podmínkami, protože o výkon se dělíte s dalšími lidmi, kteří určitě vaše zátěžové testy neocení.

Mimo různých programů na zátěžové testy, které je nutné si stáhnout a dobře nastavit, existují i placené služby. Mezi ně patří i loadimpact.com. Ovšem na rozdíl od ostatních vám zdarma dovolí otestovat váš web pod zátěží 25 návštěvníků.

25 návštěvníků vám možná nepřijde jako velké číslo, ale pro většinu menších webů to stačí. Z výsledného grafu navíc poznáte zdali se začíná něco dít. Respektive jestli se protahuje doba načtení.

Jen pro zajímavost většina českých sdílených webhostingů tuto zátěž v pohodě zvládá u čisté instalace WordPress. Přitom dobře optimalizovaný WordPress díky cachovacím pluginům dokáže být ještě rychlejší.

Většina testů zdarma přes loadimpact.com probíhá ze vzdálených zahraničních serverů, což má za následek dvě věci. Připravte se na delší odezvu. Třeba servery v Singapuru mají odezvu 4 vteřiny. Váš web tedy pod zátěží nemusí mít problém, pouze je třeba zohlednit vzdálenost. Spíše než na počet vteřin odezvy se zaměřte zdali neroste. Pokud je zhruba stejná, tak je to v pořádku. Cílem testu je právě zjistit, při kolika návštěvnících se začne odezva postupně zhoršovat.

Druhá věc na kterou narazíte je ochrana místních poskytovatelů hostingu. Test totiž připomíná DDoS útok, takže můžete narazit na nějakou DDoS ochranu, popřípadě u těch dražších IPS/IDS ochranu. Zároveň netestujte web, pokud je před ním CDN. Většina tento test zataví na 403. Samozřejmě někteří poskytovatelé mohou mít už servery loadimpact.com na blacklistu. V takovém případě s tím nic nenaděláte.

Co se může pokazit

Především je takovýto test proti smluvním podmínkám sdíleného webhostingu. Takže testovat jen VPS/VMS. Sice vám za 25 návštěvníků z druhého konce světa během pár minut asi nikdo nadávat nebude, ale úmyslně přetěžujete infrastrukturu.

Pokud máte špatně optimalizovaný web a požadavky se začnou řadit do fronty, pokud server nestíhá, tak se může stát, že vyčerpáte časový limit této fronty a server začne další požadavky zahazovat, což se projeví chybou 503. V takovém případě je nutné počkat až doběhne test. Ten trvá několik minut.

U VMS máte přidělené nějaké prostředky z nichž nejkritičtější bývá paměť. I u dobře optimalizovaného webu právě tohle bývá slabé místo, které odhalí jen zátěžový test.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *