Jak změnit velikost písma ve WordPress

Velikost písma ve WordPress určují kaskádové styly (CSS). Ve většině případů se jedná o soubor style.css, který se nachází v adresáři se šablonou.

Cesta k adresáři je:

wp-content/themes/název-šablony/style.css

V něm se nachází třída, která určuje nejen velikost písma, ale i jeho další vlastnosti (například barvu, tloušťku, odsazení atd.).

Identifikovat v které konkrétní třídě se nachází konkrétní písmo nemusí být na první pohled jednoduché. V tom nám ale pomohou doplňky v prohlížeči pro vývojáře.

Například v Chrome stačí zmáčknout F12. Následně se nám otevřou nástroje pro ladění stránky (Chrome DevTools). V levém horním rohu nástrojů je ikonka šipky. Klikněte na ní. Teď když budete přecházet po stránce, tak uvidíte, jak se její jednotlivé části označují. Najeďte na text u kterého chcete změnit velikost a klikněte.

Zobrazí se nám v HTML kódu daný element. Můžeme si jej rozkliknout dále specifikovat.

Pomocí Chrome DevTools není problém najít ten správný element a otestovat si nanečisto změnu velikost písma.
Pomocí Chrome DevTools není problém najít ten správný element a otestovat si nanečisto změnu velikost písma.

V pravé části nástrojů vidíte seznam stylů. Potřebujeme najít, která třída má na starosti font-size. Ten může být vyjádřen staticky číslem anebo relativně procentem. Jakmile jej najdeme klikneme na hodnotu a zkusíme jí cvičně přepsat na námi zvolenou. Pokud jsme s výsledkem spokojeni, zjistíme, která třída má velikost na starosti.

Než se pustíme do jakéhokoliv zásahu, je třeba si vše co budeme měnit zazálohovat. Pak můžeme začít se změnami. Možností jak provést úpravu je několik. Buď hodnotu změníme v aktuální šabloně, což bude platit do aktualizace šablony, protože pak se kompletně přepíše. Dále máme jako alternativu plugin. No a v poslední řadě si můžeme vytvořit child theme. Tedy odvozenou šablonu, do které zapíšeme pouze změny.

Dočasné řešení velikost písma přepisem šablony

Toto řešení je jen dočasné. Při aktualizaci šablony o všechny změny přijdeme. Dále jakýkoliv zásah do šablony označí bezpečnostní plugin jako WordFence, za potenciální napadení.

Pokud jste se i přesto rozhodli použít toto řešení, tak můžete buď změnu provést přes FTP/SSH anebo editoru přímo ve WordPress (vzhled – editor).

Využití pluginu

Pro menší zásahy bude ideální sáhnout po některém z pluginů. Například Simple Custom CSS poslouží dobře pro tento účel.

Stačí přepsat to, co nám ukázal Chrome DevTools a změna velikosti písma je maličkostí.
Stačí přepsat to, co nám ukázal Chrome DevTools a změna velikosti písma je maličkostí.

Vytvoření child theme

Tato volba je ideální pokud plánujete provést více změn než jen upravit velikost písma. Child theme je v podstatě samostatná šablona, která upravuje vlastnosti původní. Většinou se pojmenovává po původní jen se za ní přidá -child.

Vytvořte si v wp-content/themes/ nový adresář puvodninazevsablony-child. Do něj dejte soubor style.css, který bude obsahovat následující obsah:

/*
 Theme Name: Název šablony Child
 Theme URI: http://odkaznawebošabloně.cz/název-šablony
 Description: Popis upravené šablony
 Author: Vaše jméno
 Author URI: http://vášweb.cz
 Template: puvodninazevsablony
 Version: 1.0
 License: licence
 License URI: http://odkaz-na-znění-licence
 Tags: štítky, oddělené, čárkou
 Text Domain: puvodninazevsablony-child
 */

Nejdůležitější je Template a Text Domain. Tyto hodnoty musí být existující adresáře ve wp-content/themes/. Template je adresář s originální šablonou a Text Domain s vaší odvozenou šablonou. Pokud zde uděláte chybu nebude vaše odvozená šablona fungovat.

Pod tento vložený text, pak můžete napsat upravenou třídu.

Jakmile máte vše hotové stačí ve vzhled – šablony přepnout na vaší odvozenou šablonu. Téma Child Theme je však daleko obsáhlejší, berte tedy toto krátké shrnutí jen jako menší ukázku.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *