Jak zakázat vytváření náhledů ve WordPress

Pokud nahrajete do WordPress velký obrázek (větší než 1024px na výšku anebo na šířku), tak se vám automaticky vytvoří 3 další velikosti. Jeden z nich bude náhled, který se používá pro galerie (150x150px), střední velikost (300x300px) a velký obrázek (1024x1024px). Při psaní příspěvku anebo stránky si pak můžete z těchto velikostí vybrat. Pokud pořídíte například 5 Mpx fotku je běžnou praxí použít vhodný rozměr a odkázat na plnou velikost. Důvodem je snížení objemu přenesených dat.

Ne vždy potřebujete všechny rozměry obrázků

Ve skutečnosti, ale všechny tyto velikosti ani nepotřebujete. Například pokud vaše šablona umožňuje příspěvku maximální šířku 500px nebudete teoreticky potřebovat velký obrázek. Zvláště s takovýmto rozměrem. Řešením pak je buď v Nastavení médii, zmenšit šířku velkého obrázku anebo zvětšit střední velikost a úplně zrušit velký obrázek. Samozřejmě záleží jak s obrázky pracujete.

A důvod pro rušení velkých obrázků? Řekněme si to na rovinu, zabírají poměrně dost prostoru na disku, což v některých případech může prodražovat náklady na hosting. Zatímco sdílené webhostingy dnes běžně nabízí 5 – 10 GB, popřípadě rovnou neomezený tarif, tak u VPS, které se specializují na maximální výkon je právě disk často to nejdražší. Moderní VPS dnes jedou na SSD, které pokud nejsou určeny do běžných počítačů jsou velmi drahou záležitostí. Nejmenší varianty mají 5 – 15 GB, po odečtení systému tak moc prostoru nezbude. Vyšší varianta většino automaticky znamená dvojnásobnou cenu, ačkoliv RAM ani více vláken CPU nepotřebujte.

Prostě někdy se za prostor poměrně dost platí a tak je třeba šetřit.

Jak vypnout vytváření náhledových obrázků ve WordPress

Možnosti jsou celkem tři. Využít plugin, přidat do funkcí vlastní kód, který jejich tvorbu zakáže anebo použít takový jednoduchý zlepšovák. Stačí totiž u náhledu obrázku, který nechcete používat dát všude 0. Tím je v podstatě deaktivujete.

zakaz-vytvareni-nahledu-wordpress

Je třeba dát si pozor na Velikost náhledu. Tento druh se totiž používá u galerií a ty nemusí fungovat správně. Obrázek o velikosti 150×150 px není nijak náročná záležitost a doporučuji jej vždy ponechat.

Pokud si nejste jistí, zdali budete do budoucna potřebovat všechny velikosti a nemáte problém s místem na disku, tak je lepší si vytvářet všechny druhy obrázků. Dá se předpokládat, že do budoucna například změníte šablonu. Zvláště speciální šablony pro mobilní zařízení mohou pomocí srcset volit velikosti podle aktuálního rozlišení. Začíná se rozšiřovat i 4K rozlišení, takže pokud nemusíte tak si velké obrázky ponechte.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

  1. Ahoj, díky za návod. Používám wp all import a teď jsem si všimnul, že se obrázky generují i když jejich generování je vypnuto. Nějaka rada? Popřípadě plugin? Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *