Jak u WordPress odstranit z adresy www

Poměrně častou otázkou je jak předělat adresu webu, kde je nainstalován WordPress, s www na čistou doménu druhého řádu. Zatímco u některých redakčních systémů toto může být poměrně velký problém, tak u WordPress je to otázkou v podstatě několika kliků.

Než provedete změny

Samozřejmě byste si měli provést zálohu, ale to je samozřejmost a není třeba to nikomu připomínat. Dále je třeba vypnout cachování v  pluginech, v jejich nastavení. To znamená nevypínat plugin ale jen funkci cachování! Jakmile to uděláte, tak vyprázdněte obsah vytvořené cache. Ideálně kompletně všechno co tam je. Některé pluginy používají více druhů cachování. V jejich nastavení dejte vyprázdnit naprosto vše. Teprve poté plugin vypněte ve WordPress.

Přiznám se, že jsem nikdy neměnil adresu WordPress u bezpečnostních pluginů, které mohou nadělat také problémy. Takže je pro jistotu vypněte.

Pokud používáte nějaký plugin na generování permanentních URL bude jej třeba také vypnout. Je dost možné, že po aktivaci nebude fungovat podle očekávání.

Dohledejte si heslo, kterým se přihlašujete do instalace WordPress, pokud ho neznáte nazpaměť.

Jak to změnit?

V podstatě stačí v NastaveníObecné upravit upravit následující hodnoty ve formuláři:

  • Instalace WordPressu (URL)
  • Úvodní stránka webu (URL)
Základní nastavení najdete pod Nastavení jako Obecné.
Základní nastavení najdete pod Nastavení – Obecné. V anglické verzi Settings – General

Dávejte si dobrý jestli někde nemáte chybu anebo překlep. Změny se totiž zapíšou do .htaccess a mohou způsobit nedostupnost webu. Takže je ideální si soubor .htaccess zazálohovat. Anebo ještě lépe vytvořit si před každou větší změnou, která může mít dopad na fungování webu kompletní zálohu. WordPress má totiž velké množství pluginů, které vám vše zazálohují v podstatě na jedno kliknutí.

Co se stane potom?

Jakmile kliknete na Uložit změny, tak vás WordPress automaticky odhlásí. V přihlašování vám však nepomůže prohlížeč. Ten si totiž pamatuje heslo k původní doméně. Varianta s www. a bez se počítají jako dva odlišené weby, tak pozor na to. Alespoň s tím jsem se setkal u prohlížeče Mozzila Firefox.

Jakmile se přihlásíte, zkontrolujte zdali administrace funguje tak jak má. Pak koukněte na web. Je dost možné, že několik prokliků bude stále na staré verzi. Cache totiž využívá i váš prohlížeč. Na většině testovacích prohlížečů (IE, Opera, FireFox, Chrome) bylo potřeba maximálně čtyři kliky. Pokud vám to nepůjde zkuste F5.

Možné problémy

WordPress je dobře odladěný a vše by mělo fungovat v pořádku a to včetně přesměrování starých URL na nové. Roboti vyhledávačů tak rychle vše reindexují. I tak se může dostavit nějaký problém u vyhledávačů, většinou však krátkodobí. Pokud máte účet v Google nástrojích pro webmastery dostanete případně upozornění.

Projděte si všechny pluginy a přemýšlejte nakolik pracují s odkazy. Například zkracovače URL, generátory sitemap.xml apod. Ručně pak projděte jestli je všechno jak má být.

Asi největší problém hrozí u konfliktu pluginů, které zapisují různé pokyny k přesměrování do .htaccess. Například plugin na bezpečnost může povolit vstup do adresáře s administrací jen vaší IP adrese, ovšem po změně adresy toto pravidlo bude platit jen pro verzi s www. I když v tomto případě se většinou využívá univerzálního pravidla. Na to narazíte pokud migrujte obsah na subdoménu, což probíhá podobně.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *