Jak odstranit NoFollow z WordPress

Nofollow představil Google v roce 2005 jako obranu před masivním spamem, který měl za účel získat pomyslné body u největšího vyhledávače na světě. Google totiž využívá odkazy jako jeden z hlavních hodnotících faktorů. Není však sám, obdobně funguje i Seznam. WordPress automaticky nofollow přidává ke každému odkazu v komentářích. Že Google s nofollow neuspěl dokazuje i velká míra komentářového spamu, který se pravidelně objevuje na všech stránkách, tedy pokud nepoužíváte antispam plugin anebo pokročilou ochranu třetí strany, která filtruje provoz.

Na druhou stranu odkazy bez nofollow jsou pro mnoho lidí, kteří opečovávají svůj takzvaný odkazový profil, poměrně slušným lákadlem. Pro některé dokonce tak velkým, že jsou ochotni vytvořit poměrně zajímavé a hodnotné texty. Existují dokonce veřejné i neveřejné seznamy blogů, které mají nofollow vypnutý. Přes tyto seznamy můžete získat nejen nové komentující, ale samozřejmě i návštěvníky. Zároveň však povzbudíte i automatické spamující roboty. Takže se ujistěte, že máte dobrý antispam plugin.

WordPress přímo nevkládá ke všem odkazům v komentáři nofollow, to má na starosti šablona. Většina šablon však implicitně toto řeší. Osobně si nepamatuji, že by nějaká neměla nofollow. Ať už se odkaz vyskytuje přímo ve vaše www anebo samotném textu komentáře.

A jak to funguje? V podstatě do běžného odkazu

<a href="http://doména.cz">Můj web</a>

vloží nofollow

<a href="http://doména.cz" rel="nofollow">Můj web</a>

Respektive ve WordPress je to naopak. Ten vkládá obsah do jednotlivých částí šablony, ale o tom si povíme někdy jindy 🙂

Takovýto odkaz je znehodnocený a vyhledávač by jej neměl brát v potaz. Jestli je to pravda, však ví jen vývojáři a hrstka zasvěcených. Spamujícím robotům je to však jedno.

Nejjednodušší způsob jak odstranit nofollow je pomocí pluginu. Nejoblíbenější je Remove Nofollow. Umožní vám odstranit nofollow jak z komentáře tak i komentujícího.

Další možností je odstranit nofollow přímo ze šablony, ale to je velice nepraktické. Stačí jedna aktualizace šablony a o všechno můžete dělat znovu. Samozřejmě řešením je child theme, ale vyplatí se kvůli takové maličkosti řešit?

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *