Jak obnovit smazané texty z internetových stránek

Zálohovat bychom měli všechno a dostatečně často. U WordPress je to navíc jednodušší protože má pluginy pro automatickou zálohu. Jenomže občas se stane, většinou z důvodu naší lenivosti, že zálohu prostě nemáme. Situace ale ještě není ztracena. Existují totiž způsoby jak získat ztracená data anebo texty zpět.

Záloha u poskytovatele hostingu

Každý poskytovatel hostingu má zálohy pro svou potřebu. Hardware není nezničitelný a přijít o data zákazníků není nic příjemného. K takovýmto zálohám někdy poskytuje přístup přes nějaké automatické rozhraní, například získáte přístup přes FTP, a jindy si o zálohu musíte požádat zákaznickou podporu. Některé zvláště levnější služby jsou navíc zpoplatněné.

V každém případě pokud jste přišli o cenná data, zvláště skripty, zkuste se na provozovatele hostingu obrátit. Někdy může mít i data stará několik týdnů. Rozsah záloh a jejich dostupnost je také většinou součástí podmínek užívání služeb. Pokud potřebujete starší zálohu tak na nic nečekejte a urychleně kontaktujte svého poskytovatele hostingu. Vzhledem k tomu, že jim zabírají prostor mají omezenou životnost.

Smazané texty v cache vyhledávačů

Velmi dobrým způsobem jak se dostat k právě smazaným textům je cache vyhledávačů. Jejich roboti prochází stránky a ukládají si jejich textový obsah pro budoucí zpracování. Pokud váš web navštěvuje GoogleBot pravidelně, často může mít uložené aktuální texty do několika minut. Jejich zpřístupnění však nemusí být okamžité.

U Google se ke cache dostanete následovně

  • Zadejte do vyhledávání info:http://doména.tld/adresa (prostě URL stránky)

  • Pokud se objeví výsledek, klikněte na první odkaz v nabídce pod výsledkem vyhledávání – Show Google’s cache of … anebo v české verzi Zobrazit záznam adresy … v archivu Google.

Zadáním příkazu info:adresa do Google získáme přístup nejen do Google cache
Zadáním příkazu info:adresa do Google získáme přístup nejen do Google cache
  • Měli byste vidět obsah stránky uložené v Google cache a datum pořízení.

  • Zkopírujte si co potřebujete.

Je ale třeba jednat co nejrychleji, protože Google cache průběžně aktualizuje.

Tato metoda je vhodná zvláště v případě, že si smažete právě publikovaný článek. Často je totiž článek v Google cache rychleji než proběhne vaše každodenní zálohování.

Velmi staré texty v Archive.org

Služba Archive.org, také známá jako internetový archiv, je mezinárodní projekt, který vznikl v roce 1996. Účelem projektu je archivovat textový obsah celého internetu. V současné době množství archivovaných dat odpovídá 10 petabajtům, což je zhruba 150 miliard stránek.

Jednotlivé stránky jsou archivovaný v pravidelných intervalech, takže se můžete podívat jak váš web vypadal i několik let zpět. Frekvence ukládání jednotlivých stránek závisí na významnosti webu. Většina webů, tak má archivovanou jen titulní stránku. Ovšem s trochou štěstí tam najdete i jednotlivé podstránky, na které vede dostatek odkazů.

Archive.org neposkytuje ideální způsob zálohování, na druhou stranu je možné se dostat i k textům starým několik let.
Archive.org rozhodně neposkytuje ideální způsob zálohování, na druhou stranu je možné se dostat i k textům starým několik let.

Tento druh „zálohování“ není zrovna ideální. Na druhou stranu pokud se vrátíte k vašemu webu po několika měsících a zjistíte, že jej mezitím někdo smazal, je to prakticky jediná možnost jak získat data po takové době zpět.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *