Jak otestovat WordPress šablonu ještě před instalací

Nainstalovat si novou šablonu na WordPress je v porovnání s ostatními redakčními systémy opravdu jednoduchá záležitost, ale i tak si občas říkáte jak by bylo super mít možnost si jí otestovat. Některé šablony navíc vypadají opravdu dobře, ale po instalaci zjistíte, že jsou pomalé.

Někteří webmasteři si šablonu nejdříve najdou přes vyhledávač podle specifického názvu v patičce. To se také hodí, když chcete vidět jak vypadá po náležitých úpravách. Přeci jen většinou holá instalace se je často na hony vzdálená krásnému náhledovému obrázku v repositáři na WordPress.org. Opravdu se vyplatí si dohledat funkční verzi šablony.

Existuje také stránka, kde je většina šablon s repositáře. Je tam více jak 2500 šablon a 25000 pluginů. Celý projekt se nachází na doméně wpspeedster.com a cílem je nejen změřit rychlost, ale také poskytnout další technické informace. Jako je například zdali je kompatibilní pro mobilní zařízení, kolik kB je HTML, CSS, obrázky, JavaScript a další soubory. Zároveň vidíte i počet jednotlivých souborů daného druhu. Šablony jsou také ohodnoceny interním algoritmem a to zvlášť pro domovskou stránku, příspěvek a mobilní, stolní verzi. V případě, že má šablona nějaký problém s mobilními zařízeními tak to podle hodnocení poznáte.

Co stojí za zmínku je i databáze pluginů. Hodnocení a statistiky jsou vesměs obdobné. Ovšem navíc uvidíte o kolik který plugin zpomalí načítání váš WordPress a kolik mu přidá na velikosti. Opět vše přehledně rozděleno na druhy souborů (HTML, CSS, obrázky, JavaScript, ostatní).

Jak jistě víte přenosová rychlost dnes není zas takový problém, pokud tedy nežijete na vesnici a jste vděční i za 512 Kbps. Co zpomaluje dnešní weby je počet souborů, které musí prohlížeč zpracovat. Toto by měl vyřešit HTTP/2. Tvůrci internetových prohlížečů jsou už údajně připraveni anebo v blízké době budou. Musí se však vše připravit hlavně na serverovém software. Do té doby je dobré si počet souborů, s kterými musí prohlížeč pracovat, hlídat. Spokojovat více CSS a JavaScript souborů do jednoho. U ikonek obrázků to také neuškodí. Projekt wpspeedsters.com vám s tím může částečně pomoct.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

  1. Zdravim,

    Nasiel som v statistikach link, takze sa chcem podakovat za zmienku. Som autorom predmetneho “sajtu”.
    Pokial su z Vasej strany nejake napady na zlepsenie tak ich rad uvitam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *