Doména je po expiraci

Pokud si nedáte pozor a neprodloužíte včas doménu tak vám expiruje. To znamená že přešla do stavu expirace a za určitou dobu bude smazána z registru úplně. Stále máte dostatek času na její uhrazení a prodloužení. Pokud se nevyskytne nějaký technický zádrhel na straně firmy u které máte doménu registrovanou. Je třeba si uvědomit, že ne každý registrátor je ve skutečnosti registrátorem. Spousta z nich jen přeprodává služby někoho jiného a pokud se u nich něco pokazí nemusí být jednoduché vše v dostatečném stavu.

Doména ve stavu expirace

Den po skončení platnosti domény přejde do stavu expirace. V tento okamžik se projeví určité restrikce, které značně znepříjemní život. V první řadě není možno doménu přesunout k jinému registrátorovi. Musíte si jí nejdříve prodloužit a pak s ní lze teprve manipulovat.

Každá doména se chová trochu jinak. Například naše národní doména .cz má dvě váze expirace. První trvá 30 dnů a doména normálně funguje. Nepoznáte, že se něco děje. Dalších 30 dnů je vyřazena ze zóny. Tedy nesměřuje na váš hosting. Prostě nefunguje. I v této fázi je možné jí normálně prodloužit. 61. den se doména uvolní k registraci. Přesný čas je náhodný. CZ NIC, správce .cz domény, je uvolňuje postupně každých 10 minut.

Větší problém jsou nadnárodní domény (.com, .net, .org, .info, .biz). U nich platí odlišná pravidla. V den expirace „přestanou fungovat“. Většina registrátorů domén je přesměruje na stránku s reklamou jiní jí úplně vypnou. Stav domény se změní na on-hold a trvá 30 až 45 dnů.

Expirace .eu domén je zvláštní případ. Jejich expirace se nazývá karanténa (quarantine). Doména je po tuto dobu vypnutá. Další den se vymaže a je uvolněná k registraci.

S doménou ve stavu expirace vám pomůže i přeprodejce. Musí umět vyřešit úplně všechny problémy, které nejsou přímo u registrátora. Pokud budou u něj, tak zprostředkuje případnou komunikaci. Nesnažte se kontaktovat přímo registrátora většinou je to jen ztráta času. Samozřejmě na problém, kdy se přeprodejce vyhýbá komunikaci si stěžovat můžete, ale problém nejlépe vyřešíte pokud budete spolupracovat projdete si i případným papírováním. Někteří přeprodejci dokáží opravdu člověka potrápit. Jakmile si doménu prodloužíte, tak vždy můžete odejít jinam. Pokud máte doménu přímo u akreditovaného registrátora, tak je situace většinou o dost jednodušší.

Doména je po expiraci

Většina domén se po období expirace rovnou maže. Výjimkou jsou nadnárodní domény, které mají více fází. Například u .com po období on-hold následuje Redemption Period. To má pevnou dobu 30 dnů a pozor je možné v tomto období ještě doménu zachránit! Spousta registrátorů to neumí, respektive nenabízí. V tomto stavu je cena obnovy domény poměrně vysoká. Pohybuje se kolem 150 dolarů.

Konečná fáze domény po expiraci je pending delete. Má délku 5 dnů a nic se v tomto období s ní nedá dělat. Šestý den je smazána.

S doménami po expiraci, které jsou v Redemption Period, je to těžší. Většinu už si přeprodejce domén neví rady a musí to vyřešit (často manuálně) přímo s akreditovaným registrátorem. I když se vymlouvá, že to nejde zkuste jej přesvědčit k součinnosti. Argumentujte tím, že to jde a také se smiřte s tím, že vás to bude stát několik tisíc. Odkládat prodloužení domén na poslední chvíli se rozhodně nevyplatí 😉

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *