WordPress instalace a konfigurace – problémy

Ačkoliv většina dnešních webhostingů má automatickou instalaci Wordress, stále se najdou lidé, kteří preferují vlastní „manuální“ instalaci. Nemusí se nutně jednat o nějaké začátečníky, právě naopak. Například pokud si dneska chcete vyzkoušet teprve připravovanou verzi 4.0, tak vám s tím instalační balíčky nepomohou. Dále jsou tu zkušené developeři, kteří už mají předpřipravené balíčky WordPress, včetně šablony a nakonfigurovaných pluginu. Rozhodně pokud ale nemáte důvod, tak používejte instalátory aplikací přímo od poskytovatele prostoru. Minimálně pokud se něco pokazí, tak jim můžete napsat, že to mají špatně a potřebujete pomoc 🙂

WordPress instalace

Samotná instalace není nic složitého. Potřebujete k tomu připojení přes FTP a instalační balíček. Českou verzi najdete na cs.wordpress.org. Má ji na svědomí komunita kolem webu separatista.net. Zároveň je zde i diskuzní fórum, kde se můžete asi nejrychleji dopátrat odpovědi na případné zádrhely a zároveň nahlásit případné chyby. Diskuzích o WordPress je v ČR vícero, ale zrovna zde jsou lidi tak nějak nejpřívětivější nejen k začátečníkům.

Stahujte vždy jen z wordpress.org

Nikdy nestahujte WordPress z jiné stránky než je wordpress.org, protože to je nejjednodušší způsob jak se dostat do problémů. Často se stává, že najdete stránku, kde vám slibují super rychlou upravenou premium verzi anebo seo nadupaný vylepšený WP, ale to ignorujte. Většinou se tam skrývají zadní vrátka pro útočníka.

Zásek u .htaccess

Rozpakovaný WordPress má nějakých 16 megabajtů a neměl by obsahovat soubor .htaccess. Někteří poskytovatelé webhostingu mají své vlastní soubory .htaccess, které upravují fungování serveru. Dávejte si pozor ať je nepřemažete. Pak budete muset kontaktovat zákaznickou podporu ať vám jej obnoví.

Minimální požadavky

Současná verze WordPress 3.9.x rozjedete na PHP 5.2.4 a vyšších. MySQL 5.x a lepší.

Většina sdílených hostingů používá Apache, ten je ideální protože na něj je WordPress v podstatě stavěný. Nginx má oproti tomu problém s vytvářením takzvaných hezkých URL a je nutné použít speciální plugin.

Co se týká ostatních požadavků tak minimum je:

 • 16 MB RAM na PHP proces
 • cca 20 MB prostoru na pevném disku samotnou instalaci + samozřejmě potřebujte prostor na šablony, obrázky a cache.

To je samozřejmě naprosté minimum co projde instalací. Vzhledem k tomu, že budete chtít instalovat i nějaké ty pluginy, tak doporučená konfigurace je následující:

 • 64 MB RAM
 • pevný disk podle potřeby, ale počítejte s tím, že každý obrázek budete mít ve více rozměrech. Běžně fungující blog zabírá stovky megabajtů.
 • 100 MB pro MySQL by měl být dostatek.
 • max_execution_time minimálně 30 vteřin – některé pluginy potřebují více času na jednorázové operace
 • FTP/FTPS (bez něj nenahraje instalaci na server)
 • Podpora mod_rewrite v htacces
 • povolená funkce mail().

Instalace

Samotná instalace je jednoduchá. Jediné snad na čem se můžete zadrhnout je nevytvořená databáze MySQL. U většiny webhostingů se vytváří v administraci.

Problémy s MySQL

 • Databázový server – jedná se o adresu serveru (fyzického anebo virtuálního), kde se nachází databáze. Pokud je to localhost, nachází se na stejném stroji. Jinak to bývá doména se subdoménou. Jestli se vám nedaří na server připojit kvůli adrese můžete místo jeho názvu použít i IP adresu. Tohle funguje i v případě, že má provozovatel nějaký problém s DNS. Prostě je obejdete. IP adresu serveru zjistíte jednoduše přes ping.
 • Název databáze – většinou si jí můžete pojmenovat sami. V této databázi budou uložené tabulky. Pokud se objevuje chyba s názvem databáze můžete se přes phpMyAdmin zkusit připojit k databázovému serveru a kouknout se zdali funguje.
 • Jméno/uživatel – v podstatě se jedná o přihlašovací jméno. Nic zvláštního na něm nehledejte 🙂
 • Heslo – prostě heslo.

Kde mohou být záseky:

 • Pozor na velká a malá písmena. Servery jedou na Linux a ten mezi nimi na rozdíl od Windows rozlišuje.
 • Zdali všechno funguje si můžete ověřit přes phpMyAdmin, kterého poskytují všechny dnešní sdílené hostingy. Využijte jej a zjistěte kde je chyba.
 • Omezená práva – některé uživatelské účty, přes které se připojujete mohou mít omezená práva. Mohou třeba tabulky číst, upravovat ale ne už vytvářet. Toto je spíše častou chybou, pokud vám někdo poskytne prostor na svém VPS. V každém případě je dobré o tom vědět.

Problémy s .htaccess

Při instalaci se může objevit stavový kód 500. Tohle je nejnepříjemnější problém, na který můžete při instalaci narazit. Ve většině případů za něj může soubor .htaccess. Pokud se nenachází přímo v adresáři s instalací, může být o adresář výše a ovlivňovat děj v adresáři kam jste WordPress instalovali. Dobře sledujte adresní řádek, protože podivná URL může být ukázkou, kde je chyba.

Pozor nemusí být na první pohled vidět. Některé servery jej totiž označí za skrytý a pokud na to nemáte nastaveného FTP klienta, tak jej ani neuvidíte. Návod jak jej zobrazit v Total Commander najdete zde. V článku je zároveň i několik tipů jak chybu 500 opravit.

Samozřejmě jej můžete zkusit i „deaktivovat“ tím že jej přejmenujete na .htaccess2 a uvidíte co se stane.

 • Pokud .htaccess nepoužíváte (ani v nadřazeném adresáři), ale vidíte tuto chybu vidíte kontaktujte zákaznickou podporu a nenechte se odbít 🙂 Samozřejmě jestli používáte VPS tak je řešení jen na vás. Problémů může být nespočet.

Nedorazil e-mail s heslem

WordPress je chytrý systém a po instalaci vám heslo ukáže. Ovšem defaultně jej má poslat e-mailem. Dejme tomu, že ale nastane situace, kdy okno omylem zavřete a zároveň jste zadali špatnou e-mailovou adresu anebo měl webhosting zakázanou funkci mail(). Stává se to zvláště u freehostingů.

V takovém případě je řešení několik:

 • Aktivujte si funkci mail() v administraci webhostingu a nechte poslat nové heslo.
 • Musíte si hacknout svůj vlastní wordpress. Což je s přístupovými údaji k FTP anebo MySQL poměrně jednoduchá záležitost. Jak to udělat třemi způsoby si můžete přečíst v tomto návodě.

Řešíme problémy s konfigurací

Instalace je zdárně dokončena, ale něco nefunguje jak má. Je třeba upravit konfiguraci WordPress.

The White Screen of Death

The White Screen of Death anebo hezky česky Bílá obrazovka smrti, je stav kdy místo wordpressu prostě vidíte jen prázdnou stránku. Něco se pokazilo a teď to musí programátor opravit. Nejčastěji se s touto situací setkáte v momentě, kdy se pokazí aktualizace.

Pokuste se dostat do administrace. Tedy zadejte vašedoména.cz/wp-admin/. Pokud se dostanete do administrace, tak máte v podstatě napůl vyhráno. Můžete totiž odstranit nejčastější problémy. I když v čisté instalaci asi vadnou šablonu anebo plugin nenajdete.

Pokud nepoužíváte originální instalaci, tak za chybu může nejpravděpodobněji plugin anebo šablona. Smažte z adresáře wp-content/plugins/ všechen obsah. Pokud nezabere tak to samé udělejte v  /wp-content/themes/. Zde ale spíše preferujte změnu názvu jednotlivých šablon. To samé se dá udělat i u pluginů.

Internal Server Error

Jedná se o chybu 500 a v 99 % případů za ní může právě htaccess. Běžte do Nastavení – Trvalé odkazy a vyberte třeba Datum a název. Měl by být vygenerován/přepsán .htaccess. Zkuste zdali všechno funguje. Tohle umí odstranit i chybu 500.

Pokud to nebude fungovat, existuje ještě jedna možnost. Ale předem si zazálohujte .htaccess. Pak vytvořte nový s tímto obahem:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Error Establishing Database Connection

Česky nedaří se navázat spojení s databází. Po čerstvé instalaci by se tato chyba opravdu neměla objevit.

Teoreticky by však mohlo dojít k následujícímu:

 • Při/po instalaci došlo k poškození tabulek – extrémní případ. Budete se muset připojit, přes phpMyAdmin do databáze a tabulky opravit. Stačí je zaškrtnou v checkboxu a dát opravit tabulky.
 • Vyčerpali jste prostředky serveru – tak tohle je také extrémní případ. Ovšem třeba u freehostingu je to možné.
 • Databázový server spadl – pokud se vám lepí smůla na paty, tak je to možné. Výpadky se dějí v tu nejméně vhodnou chvíli a databázový server může být dočasně přetížen, popřípadě byl restartován. Řešením je počkat pár desítek minut.

Mód údržby je aktivní

Pokud vidíte místo webu „Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě. Zkuste to prosím za chvíli znovu.„, tak je váš wordpress v takzvaném módu údržby. Většinou se to stává po nedokončené aktualizaci. Tento stav je jakési vypnutí webu pro venkovní svět, aby mohlo dojít k nerušeným úpravám.

Řešení tohoto problému je poměrně jednoduché. Pomocí FTP se připojte k serveru a v adresáři s instalací najděte soubor .maintenance. Ten smažte. Tím se mód údržby vypne.

Cannot modify header information – headers already sent

U čerstvé instalace tato chyba většinou znamená poškozené soubory. Zazálohujte si soubor wp-config.php, pak celou instalaci přehrajte přes FTP znovu. Nahrajte zazálohovaný soubor wp-config.php. Pokud to nezabere stáhněte znovu instalační balíček wordpress. Je možné, že některé soubory byly poškozeny už tam.

Allowed memory size exhausted

Tato chyba znamená, že WordPress má nedostatek paměti. Řešením je pro skripty navýšit hodnotu. Přes FTP se připojte k instalaci. Najděte soubor wp-config.php a najděte v něm define( ‚WP_MEMORY_LIMIT‘, ‚XXM‘ ); Pak XX změňte na maximum, které váš webhosting umožňuje. Popřípadě to zkoušejte postupně.

Když všechno ostatní selže

Existují další desítky problémů, které mohou nastat. Takže popisovat všechny extrémní případy asi nemá cenu. Po samotné instalaci se objevují chyby jen velice výjimečně a popravdě pokud něco zlobí, tak buď za to můžete vy anebo váš poskytovatel webhostingu za moc nestojí.

V každém případě pokud všechno selže můžete zkusit zjistit detaily pomocí debugovacího módu WordPressu.

 • Aktivace debug módu – ve wp-config.php změňte define(‚WP_DEBUG‘, false); na define(‚WP_DEBUG‘, true); Uvidíte všechny chyby a varováni.
 • Aktivace zapisování chyb do logu (debug.log) – přidejte do wp-config.php define(‚WP_DEBUG_LOG‘, true);

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

 1. Dobrý deň,

  Vedeli by ste mi pomôcť s týmto?

  Warning: set_time_limit() has been disabled for security reasons in /web/htdocs3/freshnewonesk/home/www/wp-content/plugins/super-social-content-locker-lite/super_social_content_locker.php on line 18

  Duda

  1. Jedná se o varování PHP že funkce set_time_limit() je vypnutá. Na běh skriptu by to nemělo mít vliv, takže nejjednodušší bude vypnout zobrazování varování.
   Ve wp-config.php nastav:

   ini_set('log_errors','Off');
   ini_set('display_errors','Off');
   ini_set('error_reporting', E_ALL );
   define('WP_DEBUG', false);
   define('WP_DEBUG_LOG', false);
   define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *