Problémy s aktualizací WordPress 4.1

Včera vyšla nová verze WordPress s kódovým jménem Dinah. Název byl zvolen tradičně po jazzovém zpěvačce Dinah Washington. Z velkých novinek nám přináší novou šablonu Twenty Fifteen, která cílí hlavně na blogery. Na první pohled vypadá celkem hezky, ale ještě jsem jí nezkoušel. Tak uvidíme.

Samozřejmě jako vždy přinesla nová verze WordPress i několik běžných problémů při aktualizaci na verzi 4.1. Postupně si je shrneme a najdeme řešení.

Zobrazují se chyby 404

Pokud se vám po aktualizaci zobrazují chyby 404 – stránka nenalezena ve většině případů za to můžou trvalé odkazy (permalinks), které fungují díky .htaccess.

Pro jistotu ale zkuste vypnout všechny pluginy. Zvláště pokud ovlivňují adresy stránek.

Resetování trvalých odkazů

Zkuste je resetovat v administraci tím, že je přepnete na základní verzi:

http://domena.tld/?p=123

Jděte do Nastavení – Trvalé odkazy a změňte je na tyto výchozí. Zkuste zdali vše funguje jak má. Většinou to funguje 🙂 Pak je přepněte na verzi, která se vám líbí. Opět otestujte.

Jestli to nezabralo je třeba se podívat na .htaccess.

Problém v .htaccess

Pomineme teď variantu, že máte aktivní nějaký plugin, který upravuje chování stránky 404. Před jakýmkoliv zásahem je potřeba vypnout plugny. Ideálně zkusit i základní šablonu.

Pokud až extrémně dbáte na bezpečnost své WordPress instalace může se stát, že jste si upravily zabezpečení souboru .htaccess na 444 anebo 404. V takovémto případě jej skript nemůže přepsat. Je chráněn proti jakémukoliv zásahu. Před instalací je ideální připojit se k WordPress přes FTP a nastavit atributy na něco méně agresivnějšího, co umožní skriptu zápis do .hraccess (třeba 644). Pokud už instalace proběhla resetujte trvalé odkazy.

Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě

Tento problém většinou předchází příliš dlouhá instalace následovaná bílou obrazovkou smrti, popřípadě timeoutem skriptu. Je důležité zjistit, co se vlastně stalo a kde instalace klekla.

Administrace funguje

Pokud administrace normálně funguje a instalace WordPress nehlásí žádný problém anebo chybu, zřejmě se jen nesmazal soubor .maintenance. Připojte se k webhostingu přes FTP a v adresáři s WordPress najděte soubor .maintenance a smažte ho. Detailní popis jak na to najdete v článku Chyba u WordPress – Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě.

Administrace nefunguje

Tohle je ta horší varianta. WordPress se umí o sebe sám postarat a nabídne vám v případě poškození pomoc. Jestli ne, tak to bude o trochu těžší. Ideální bude pokud sáhnete po záloze, kterou jste si před aktualizací udělali. Pokud jí nemáte, tak zazálohujte co můžete. Jak soubory, tak i databázi.

Manuální aktualizace se provádí následovně:

 • Z WordPress.org stáhněte aktuální verzi (anglickou/českou).
 • Smažte z webhostingu adresáře wp-includes a wp-admin. (všechno mějte zazálohované!)
 • Vše rozbalte a obsah adresáře ručně nahrajte do své instalace. Důležité je, aby se přepsaly staré soubory novými.
 • Pokud se v adresáři nachází soubor .maintenance smažte ho.
 • Navštivte administraci. Bude se nutné znovu přihlásit.

Jestli proběhla aktualizace databáze neměl by být v ničem problém a vše fungovat. V druhém případě vás WordPress přesměruje na stránku, která vás provede aktualizací. Bude se nacházet na:

http://domena.tld/wp-admin/upgrade.php

Vše by mělo fungovat. Bude jen nutné znovu zapnout pluginy.

Další chyby a problémy

Jedná se spíše o nahlášené maličkosti.

Rozhozená Nástěnka

Došlo k pár úpravám, které mohou vést ke konfliktu mezi cache ve staré verzi a novou. Stačí cache prohlížeče vyprázdnit, anebo počkat na server. Tento problém byl zaznamenán u Memcached/APC.

Na další jsem zatím nenarazil. Tak uvidíme.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

 1. Zdravim, aktualizace u mne probiha jiz cca 3 hodiny.
  Nyni stale bezi: Aktualizace databaze…
  Mam jeste cekat nebo je nekde chyba?

  Dik moc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *