Problém s nahráváním obrázků do WordPress

Multimédia jsou důležitou součástí každého blogu anebo online magazínu. Práce s nimi ve WordPress je mimořádně jednoduchá i pro laika, ostatně jako většina jeho funkcí. Ovšem právě začátečníci naráží na časté problémy s nahráváním obrázků.

Nelze vytvořit adresář

Chyba vypadá zhruba následobně

Unable to create directory wp-content/uploads/2015/01

Aby WordPress ulevil filesystem a neukládal všechny soubory do jednoho adresáře, vytváří podadresářovou strukturu. Ta je ve formátu rok/měsíc/. Když nahrává první obrázek v daném měsíci, tak musí vytvořit nový podadresář a právě zde může dojít k chybě.

Problém v databázi

Najděte v databázi tabulku _options (většinou wp_options) a řádek upload_path. Pokud je hodnota prázdná, doplňte do ní wp-content/upload.

Práva v adresáři

Připojte se k hostingu přes FTP a podívejte se do adresáře s instalací WordPress. Konkrétně do adresáře wp-content. Zkontrolujte atributy. Někdy se stává, že se na hostingu práva u adresářů z nějakého důvodu aktualizují a pak se do nich nedá nahrávat. Změňte je na 755.

Pokud bude problém přetrvávat můžete zkusit adresář vytvořit manuálně. To je ovšem jen dočasné řešení.

Nahrávání se nezdařilo, zkuste to prosím později

V originále:

Error occurred in the upload. Please try again later.

Jedná se o nejčastější chybu, s kterou se při nahrávání souborů můžete setkat. Dohledat řešení nemusí být jednoduché, protože za chybou může být hned několik důvodů.

Při nahrávání velkého soubor

Pokud nahráváte soubor větší jak 1 MB může se tato chyba objevovat. Nemusí být přitom chyba na straně webhostingu. Zvláště když nevyužíváte standardní nahrávání přes Macromedia Flash. Některé prohlížeče už dříve měly problém u souborů nad 1 MB zvláště v kombinaci s některými pluginy. Pokud používáte rozšíření, které mohou mít vliv na nahrávání souborů zkuste je vypnout. Soubory nad 1 MB nahrávejte přes standardní nástroj využívající Macromedia Flash.

Pozor soubory větší, tedy nad 8 MB byste neměli nahrávat přes nástroje ve WordPress, ale využít k tomu určený FTP. Vytvořte si adresář anebo ideálně založte subdoménu na webhostingu a sem velké soubory nahrávejte, pak na ně odkazujte přímo. Většina sdílených webhostingů má pevně dané limity s kterými se dostanete u velkých souborů dříve anebo později do konfliktu. Dále je třeba brát v potaz, že nahrávání souborů zabírá PHP procesy, které jinak slouží k odbavování návštěvníků. Prostě si někdy velice výrazně snížíte už tak omezený výkon a vašim zákazníkům se mohou začít v nejhorším případě objevovat chyby 503.

Nahrávání velkého počtu souborů

Větší počet velkých souborů většinou nedopadne dobře. U běžných obrázků to až tak moc nevadí, ovšem je nutno vzít v potaz, že dnes mají fotky běžně přes 1 MB. Přitom vůbec není potřeba, abyste na blog dávali fotky ze svého 8 Mpx foťáku. Dokonce i 5 Mpx už je dost.

Opět se mohou začít objevovat chyby 503 anebo se nahraje jen část fotek. Řešením je nahrávat je postupně.

Není v tom třeba hledat chybu WordPress.

Další problémy

Tím to samozřejmě nekončí. Existují další chyby, které mohou nastat. Pokud vaše problémy přetrvávají zkuste projít následující body a popřemýšlet jestli se nevztahují i na vás.

  • Vyčistěte cache prohlížeče. Restartujte prohlížeč a zkuste nahrát znovu.
  • Při manuální aktualizaci nepřepisují staré soubory. Jako první to většinou poznáte právě z nahrávání souborů.
  • Pokud používáte bezpečnostní plugin, může nahrávání určitého konkrétního souboru, respektive koncovky zakázat.
  • Pozor na .htaccess, v extrémním případě může zakázat přístup do adresáře nahrávacímu skriptu.
  • Vypnout pluginy. Některé mohou mít problém s nahráváním.
  • Pomalé internetové připojení. Pokud nahráváte soubor déle jak 30 vteřin, server většinou spojení přeruší. Některé servery mají tento limit menší.
  • Nevhodné znaky v názvu souboru. Ačkoliv by měl zvládnout WordPress nahrát cokoliv, je ideální nepoužívat mezery a diakritiku.
  • Pozor na velikost písmen.
  • Pokud je obrázek po nahrání poškozený a opakované pokusy selhávají zkuste použít formát PNG. U JPG může dělat problém ještě špatný standard barev. Vždy používejte sRGB.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *