Po úpravě menu se začaly objevovat chyby 404

Dneska se objevila celkem zajímavá chyba ve WordPress. Po úpravě položek v menu se začaly objevovat chyby 404stránka nenalezena. Poté co se nepodařilo administrátorovi webu problém vyřešit obrátil se na nás jestli nevíme v čem je chyba.

Získejte co nejvíce informací

Jako vždy je základem dostat z majitele webu, co za úpravy vlastně v poslední době dělal. Nevynechte nikdy nic. Chtějte detailní popis, co měnil na co sahal a také se vždy prejte proč to dělal. Co jej k tomu vedlo. Většina lidí totiž hledá příčinu jen v poslední změně, kterou udělali. Jenomže WordPress není nějaký malý web, kde se projeví každá změna okamžitě. Je složen z více částí, které musí spolupracovat, protože jakmile jedna něco přepíše a neupozorní na to ty ostatní tak dojde k chybám, které nemusí být hned vidět. Někde se vrství a jindy zase všechno spadne při souhře více věcí naráz.

Pozor na cache

Původně jsme chybu hledali v změnách položek v menu. Jenomže ty občas fungovaly a občas ne. Jakmile něco podobného uvidíte, tedy když se část webu chová odlišně, vždy si vzpomeňte na cache. Vypnutí cachovacího pluginu přitom nemusí stačit. Některé internetové prohlížeče totiž mohou respektovat předchozí pravidla cachování, zvláště pokud prohlížeč nevypínáte, může mít uložená chybná data. Extrémním případem jsou pak stará data z DNS. To i další den můžete vidět web na starém hostingu.

Ve většině případů stačí načíst obsah stránky znovu pomocí F5 (reload). Zároveň můžete použít i anonymní okno (v opera a chrome se aktivuje CTRL + SHIFT + N), které neuchovává žádnou historii a zároveň s už uloženou nepracuje. Vhodné je využít i různé online proxy servery. Doslova stáhnou stránku a znovu jí vygenerují. Výhodou je, že se připojují k webu přes jiné trasy (routery stahují aktuální obsah z DNS).

Oprava trvalých odkazů

Po vypnutí cache pluginu jsme zjistili, že nefunguje vůbec nic, krom hlavní stránky. Což ukazovalo na problém s odkazy. Majitel webu používal nějaký speciální plugin, který mu ulehčovat vytváření pevných odkazů (permalink). Ne každý se zorientuje v tom co nabízí pro vytváření pevných odkazů samotný WordPress. Samozřejmě plugin přitom přepisoval .htaccess podobně jak to dělá WordPress.

Plugin jsme vypnuli a nastavili pevné odkazy podle jeho představ s použitím funkcí WordPress (chtěl mít formát domena.tld/rubrika/nadpis-clanku/), což je ve výsledku následující nastavení:

/%category%/%postname%/

Následně dojde k přegenerování pravidel v .htaccess (nastavení – trvalé odkazy).

Problém vyřešen

Problém byl vyřešen a všichni spokojeni. Poučením je hlavně dávat si pozor na cachovaní, které může podstatně zkreslit to co se vlastně děje. Nevěřte hlavně prohlížečům. Za určitých okolností může jeden ukazovat úplně něco jiného než druhý. Sice se jedná o poměrně vzácné případy, ale o to jsou záludnější, protože to nečekáte.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *