Jaké jsou nevýhody používání WordPress Multisite

WordPress Multisite je skryté rozšíření v klasické instalaci. Po aktivaci může jedna aktivní instalace WordPress fungovat jako více webů, klidně s rozličnými pluginy a šablonami, na více subdoménách či doménách. Přitom úplně vše se udržuje z jedné centrální instalace, kde vznikne nový uživatel s oprávněním superadmin.

Pro jednoduché weby je WordPress multisite ideálním řešením, zvláště pokud se jedná o opravdu jednoduché stránky o pár příspěvcích. Samozřejmě WordPress multisite je o něco složitější na obsluhu a je třeba si dávat pozor zvláště na kompatibilitu některých pluginů, ale k tomu se dostaneme postupně.

Nejdůležitější, co si je třeba uvědomit je, že jednotlivé weby jsou napojené na centrální instalaci, která je ovládá. Tedy obsah domény se musí nacházet na jednom webhostingu. Tím také narůstají bezpečnostní rizika. V případě napadení, kdy se dostane útočník k databázi získá přístup k celé síti webů. Následky jsou pak daleko rozsáhlejší.

Mimo bezpečnost je také třeba myslet na zálohování. To bývá složitější a je třeba brát v potaz, že u většího množství webů také náležitě roste náročnost na prostor, zvláště grafiku a multimédia. Můžete se tak dostat do problému s kapacitou vašeho hostingu.

WordPress multisite má také menší možnosti individuálního nastavení. Někteří uživatelé mají už předpřipravený balíček s instalací, který stačí jen aktualizovat. Popřípadě s vlastními úpravami pro konkrétní klienty. U WordPress multisite je s tímto problém. Pro své klienty nemůžete dělat individuální úpravy přímo v šablonách anebo pluginech, změna by se totiž projevila u všech webů.

V případě problémů s nekompatibilností se vše rozbije jednou aktualizací. Je tak třeba daleko více dbát na testování před samostatným nasazením do ostré verze.

WordPress multisite také spotřebovává více serverových zdrojů oproti klasické instalaci. Využaduje více testování a optimalizace. Pokud jej chcete využívat, měli byste mít znalosti a zkušenosti s optimalizaci WordPress. V některých případech se také budete muset rozhodnout zdali nepřejít na individuální řešení ze sdíleného webhostingu na VPS. Pozor skutečné VPS, které si sami můžete nakonfigurovat. To už vyžaduje poměrně značné znalosti.

Krátce by se dalo říct, že WordPress multisite je ideální pro weby, které budou jeden jako druhý. Budou používat stejné pluginy, popřípadě část s používaných pluginů. Některé také nemusí na WordPress multisite fungovat podle vašich představ a je třeba je upravit anebo nepoužívat. Naopak pokud potřebujte, aby byl každý web individuální a máte zákazníky, kteří budou do budoucna mít možnost mluvit do fungování, tak je lepší zvolit individuální instalace. Rozhodovat by také měl počet. Pro několik jednotek webů se vyplatí spíše samostatná instalace, pro desítky už WordPress multisite začíná dávat smysl.

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *