4 chyb při aktulizaci WordPress 4.0

WordPress 4.0 už je venku celkem dlouho a spousta lidí tak nedočkavě aktualizovala na anglickou verzi. Česká prozatím ještě není k dispozici, ale to je jedno. Pokud aktualizujete z české na anglickou, tak vám zůstane funkční čeština. Takže to vás trápit nemusí. Ovšem našlo se několik lidí, kteří byli až moc hrr a narazili na několik problémů. Jestli se nejedná o bezpečnostní aktualizaci, vždy stojí za to pár dnů počkat a dát čas tvůrcům pluginu a šablon. Jinak se dostanete do problémů jako následujících pět jedinců.

Po aktualizaci na WordPress 4.0 nefunguje tlačítko Mediální soubory

Tohle pro mě byla celkem záhada. Jeden člověk si stěžoval, že po aktualizaci na WP 4.0 mu přestalo fungovat tlačítko Mediální Soubory, na přidávání multimédií. Ze začátku to vypadalo, že se něco fest rozbilo, protože nepomohlo vypnout pluginy. Naštěstí po bližším prozkoumání jsem zjistil, že přidávání přes menu Média funguje v pořádku. Takže chyba je někde na stránce s příspěvkem. Nebylo tak nutné všechno přeinstalovávat.

Nakonec byla chyba přímo v šabloně. Stačilo přeinstalovat Twenty fourteen a vrátit se na původní šablonu. No vlastně jsem nezjistil, o co přesně šlo ale postup byl vypnout šablonu, přeinstalovat Twenty fourteen, vrátit šablonu.

Člověk co tohle řešil předtím stěhoval web od jiného webhostera, co měl automatickou instalaci na jedno kliknutí. Zřejmě si sebou nějakou chybu už “přinesl”.

Co se týká samotných šablon, tak ty přinesly daleko více problémů. Opravdu je lepší počkat s přechodem, dokud nebude připravená aktualizace šablon. Popřípadě napište svému dodavateli jestli je šablona kompatibilní. Zvláště pokud nějak upravuje editor.

Zaseknutá instalace na – Web je dočasně nedostupný kvůli plánované údržbě

Tohle je taková klasika, která se stává snad u každé aktualizace na vyšší verzi. Spustíte to, jede … jede … jede a vyprší max_execution_time. Tedy doba po kterou může běžet PHP skript. V lepším případě, jako byl i tento se jen nesmazal soubor .maintenance. Takže jej stačí odstranit z adresáře, kde máte instalaci WordPress a vše by mělo fungovat. Více informací jak na to jsem popsal v tomto článku.

Po aktualizaci se objevuje chyba 500

Tento problém byl opět spojený s problémem u šablony. Jedinou možností jak to vyřešit bylo nahrát web ze zálohy a počkat než vyjde aktualizace pro samotnou šablonu anebo přejít na šablonu jinou. Pokud zvolíte druhou variantu je nutné v adresáři wp-contenet/themes deaktivovat používanou šablonu. Nemusíte jí rovnou mazat, stačí přejmenovat adresář. Pak by se měla spustit ta základní. Pokud to nezabere, tak je řešením vypnout soubor .htaccess. Najdete jej v adresáři s instalací. Stačí jej přejmenovat třeba na .htaccess2. Pozor v ten okamžik nebudou fungovat takzvané hezké URL. Je nutné se přihlásit do administrace, kliknout na Nastavení – Trvalé odkazy a vybrat variantu, kterou používáte.

Při opravě jsme použili nahrání ze zálohy, takže nevím jestli tento postup zabere i při aktualizace, ale měl by.

Problém s cachovacím pluginem

Už nevím který to byl, ale způsobil problém po aktualizaci v jednom konkrétním případě. Bylo zajímavé, že se při aktualizaci ani nezapnul mód údržby. Prostě se všechno nainstalovalo a fungovalo. Alespoň administrátorovi. Ovšem uživatelům se něco zaseklo a dlouho nahrávalo na pozadí. Problém dělal cachovací plugin, který bylo nutné vyprázdnit.

Vždy když provádíte náročnější údržbu, anebo takovouto velkou aktualizaci, tak vyčistěte cache a následně vyplněte cachovací plugin.

Je dobré také web zkontrolovat přihlášený a jako běžný (nepřihlášený) uživatel. K oběma se totiž chová cachovací plugin většinou rozdílně.

 

Autor Ginoza

Pracuji na zákaznické podpoře jednoho známého webhostingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *